Connect with us

Ciekawe

Po co i w jaki sposób wykonuje się pomiar siły?

Published

on

Siła jest wartością, która pozwala ustalić stopień oddziaływania jednego elementu na drugi. Daną siłę można zdefiniować za pomocą takich parametrów, jak jej wartość, zwrot, kierunek oraz przełożenie. W różnego rodzaju urządzeniach lub sprzętach, zwłaszcza tych wykorzystywanych w przemyśle, pomiar siły jest niezwykle istotny.

Kiedy mierzy się siłę i dlaczego to takie istotne?

Różnego rodzaju maszyny wykorzystywane np. w produkcji, budownictwie, przemyśle ciężkim czy zbrojeniowym muszą działać bez zarzutu. Bardzo często spotyka się w tym obszarze profesjonalne dźwigi czy wagi. Na co dzień są one eksploatowane bardzo intensywnie, dźwigając produkty o olbrzymich masach. Każda z tych maszyn ma tzw. maksymalny udźwig, czyli bezpieczną masę podnoszonego bądź ważonego przedmiotu, który nie powinien wyrządzić szkody. Jednak oprócz tego, ile ten element waży, liczy się również to, z jaką siłą naciska na wagę lub obciąża dźwig. Pomiar siły jest zatem istotny z punktu widzenia sprawności urządzeń oraz ochrony pracy.

Do czego służą czujniki tensometryczne?

Czujniki tensometryczne, zwane po prostu tensometrami, mają za zadanie sprawdzić, jaka jest siła w danym przypadku. Współczesne czujniki bardzo precyzyjnie i z olbrzymią dokładnością są w stanie określić dane. Tensometry przystosowane są do mierzenia sił rozciągających i ściskających, a także rozprężeniowych. Mogą swobodnie pracować w przepływie statycznym i dynamicznym. Wyróżnia się m.in. przetworniki pierścieniowe, które zostały w ten sposób wyprofilowane, że w samym środku posiadają otwór przydatny do identyfikowania sił statycznych o dużych wartościach. Siłomierze przystosowane do pomiarów statycznych najczęściej wykorzystuje się w wagach, na których kładzie się materiały obciążeniowe, Siłomierze przystosowane do pomiarów dynamicznych natomiast znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcjach dźwigów, gdzie przedmioty o dużej masie są nie tylko podnoszone, ale również przenoszone w inne miejsce.

Sworznie, belki i inne akcesoria umożliwiające pomiar siły

Zarówno sworznie pomiarowe, jak i belki tensometryczne są wykorzystywane do pomiarów w przepływie statycznym i dynamicznym. Zadaniem belek jest ustalanie sił ścinających. Sworznie pomiarowe z kolei służą do określania wartości sił ściskających i rozciągających. Wśród szerokiej gamy sprzętów pomiarowych na uwagę zasługują również tzw. inklinometry, które określają siłę z niesamowitą precyzją, gdyż nie dochodzi do błędu wynikającego z uwarunkowań grawitacyjnych. Inne części pomiarowe to np. sterowniki, wzmacniacze i manualne urządzenia do pomiarów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Continue Reading

Ciekawe

Szczególne wymogi wobec bramy do hali sportowej

Published

on

Szczególne wymogi wobec bramy do hali sportowej

Bramy przemysłowe to szeroka grupa rozwiązań. W jej skład wchodzą zarówno modele pojawiające się w centrach handlowych, jak i te, z którymi mamy do czynienia w halach magazynowych. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jak stworzyć jadalnię, która będzie funkcjonalna i estetyczna? Sprawdź nasze propozycje

Published

on

Nowoczesne wnętrza pełne inspiracji zalewają Internet. Ludzie chętnie dzielą się metamorfozami i przeprowadzanymi remontami w swoich domach. Czerpią pomysłu z popularnych programów remontowych, znanych blogerów czy artykułów. Dzisiaj i my zajmiemy się propozycjami aranżacji pomieszczenia, jaką jest jadalnia. Dla wielu pełni bardzo ważną funkcję w domu. To tutaj odbywają się imprezy rodzinne. Z racji tego dekoracje powinny być ograniczone do minimum. A co z krzesłami i stołami? W tym przypadku warto postawić na harmonię, ponieważ są to dwa najważniejsze elementy w jadalni.  (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Zasady jakie powinien spełnić dobry weterynarz

Published

on

Zasady jakie powinien spełnić dobry weterynarz

Dobry weterynarz to przede wszystkim osoba która kocha zwierzęta i swoją pracę wykonuje z pasją. Jak zatem wybrać dobrego lekarza dla naszego zwierzaka i czym kierować się przy wyborze lecznicy? Jak ocenić czy weterynarz w Krakowie Alphavet to dobry fachowiec? (więcej…)

Continue Reading

Popularne