Connect with us

Ciekawe

Po co i w jaki sposób wykonuje się pomiar siły?

Published

on

Siła jest wartością, która pozwala ustalić stopień oddziaływania jednego elementu na drugi. Daną siłę można zdefiniować za pomocą takich parametrów, jak jej wartość, zwrot, kierunek oraz przełożenie. W różnego rodzaju urządzeniach lub sprzętach, zwłaszcza tych wykorzystywanych w przemyśle, pomiar siły jest niezwykle istotny.

Kiedy mierzy się siłę i dlaczego to takie istotne?

Różnego rodzaju maszyny wykorzystywane np. w produkcji, budownictwie, przemyśle ciężkim czy zbrojeniowym muszą działać bez zarzutu. Bardzo często spotyka się w tym obszarze profesjonalne dźwigi czy wagi. Na co dzień są one eksploatowane bardzo intensywnie, dźwigając produkty o olbrzymich masach. Każda z tych maszyn ma tzw. maksymalny udźwig, czyli bezpieczną masę podnoszonego bądź ważonego przedmiotu, który nie powinien wyrządzić szkody. Jednak oprócz tego, ile ten element waży, liczy się również to, z jaką siłą naciska na wagę lub obciąża dźwig. Pomiar siły jest zatem istotny z punktu widzenia sprawności urządzeń oraz ochrony pracy.

Do czego służą czujniki tensometryczne?

Czujniki tensometryczne, zwane po prostu tensometrami, mają za zadanie sprawdzić, jaka jest siła w danym przypadku. Współczesne czujniki bardzo precyzyjnie i z olbrzymią dokładnością są w stanie określić dane. Tensometry przystosowane są do mierzenia sił rozciągających i ściskających, a także rozprężeniowych. Mogą swobodnie pracować w przepływie statycznym i dynamicznym. Wyróżnia się m.in. przetworniki pierścieniowe, które zostały w ten sposób wyprofilowane, że w samym środku posiadają otwór przydatny do identyfikowania sił statycznych o dużych wartościach. Siłomierze przystosowane do pomiarów statycznych najczęściej wykorzystuje się w wagach, na których kładzie się materiały obciążeniowe, Siłomierze przystosowane do pomiarów dynamicznych natomiast znajdują szerokie zastosowanie w konstrukcjach dźwigów, gdzie przedmioty o dużej masie są nie tylko podnoszone, ale również przenoszone w inne miejsce.

Sworznie, belki i inne akcesoria umożliwiające pomiar siły

Zarówno sworznie pomiarowe, jak i belki tensometryczne są wykorzystywane do pomiarów w przepływie statycznym i dynamicznym. Zadaniem belek jest ustalanie sił ścinających. Sworznie pomiarowe z kolei służą do określania wartości sił ściskających i rozciągających. Wśród szerokiej gamy sprzętów pomiarowych na uwagę zasługują również tzw. inklinometry, które określają siłę z niesamowitą precyzją, gdyż nie dochodzi do błędu wynikającego z uwarunkowań grawitacyjnych. Inne części pomiarowe to np. sterowniki, wzmacniacze i manualne urządzenia do pomiarów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Continue Reading

Ciekawe

Kompletne ubezpieczenie samochodu – co oferują towarzystwa?

Published

on

Ubezpieczenie samochodu zabezpiecza Cię przed konsekwencjami kolizji i wypadków oraz innych, nieprzewidzianych sytuacji. Każdy kierowca może pozostać przy podstawowej polisie albo wybrać rozszerzony wariant. Jakie polisy oferują firmy ubezpieczeniowe? Sprawdź! (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Pierogi z Krakowa – dlaczego warto ich spróbować?

Published

on

Pierogi z Krakowa to niezapomniany smak, który pozostaje w podniebieniu na długo. Chcąc codziennie smakować posiłki, które tak wyjątkowo mogą odmienić dzień, koniecznie trzeba spróbować przepisów na pierogi z Krakowa. Można to zrobić na miejscu lub zamówić pierogi z dostawą do domu, w formie pojedynczego zlecenia lub codziennego cateringu. Do dyspozycji są zarówno pierogi na słono, które cechują się niezwykłymi połączeniami smakowymi, jak i pierogi na słodko, które wypełnione farszem owocowym przenoszą smakoszy do letnich miesięcy, nawet w samym środku zimy. Dlaczego warto zamówić pierogi z Krakowa? Który przepis okaże się tym najbardziej trafiony na obiad, randkę w domu, imieniny Babci czy piżama party z przyjaciółmi? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Wysokiej jakości usługi budowlane w Opolu

Published

on

Dobra ekipa budowlana jest na wagę złota. Obecnie poszukiwani są fachowcy, którzy wykonują swoje obowiązki terminowo i rzetelnie. Czy w Opolu można znaleźć dobrą firmę budowlaną? Gdzie można ją znaleźć?
(więcej…)

Continue Reading

Popularne

https://wingate.biz/certyfikat-iso-9001-co-nalezy-o-nim-wiedziec/ https://lashplicity.com/miedzynarodowy-certyfikat-fsc/ https://vinnvinn.org/kask-do-jazdy-konnej-czy-jest-potrzebny/