Connect with us

Dom i Wnętrze

USG dopplerowskie do oceny stanu naczyń krwionośnych

Published

on

USG dopplerowskie to niezwykle przydatne i nieinwazyjne badanie, służące do diagnozowania różnych schorzeń naczyniowych. W czasie badania lekarz może dokładnie zaobserwować, jak wygląda przepływ krwi przez żyły i tętnice oraz narządy. Ultrasonografia dopplerowska podobnie jak tradycyjne USG wykorzystuje w działaniu ultradźwięki, a dodatkowo efekt Dopplera. Oznacza to, że ultradźwięki emitowane przez głowice odbijają się od krwinek w ciele człowieka i wracają, wydając dźwięki różniące się między sobą w zależności od tego, jak daleko zdążyły przemieścić się krwinki. Dzięki temu możliwe jest określenie prędkości oraz kierunku przepływu krwi. W jakich sytuacjach badanie jest przydatne? Pomaga przy wykrywaniu oraz różnicowaniu zmian nowotworowych, w ocenie ukrwienia narządów po przeszczepach, w diagnostyce niepłodności, w wykrywaniu patologii ciąży oraz w mapowaniu sieci naczyń krwionośnych przed zabiegami.

Kiedy wykonujemy USG dopplerowskie?

Bardzo istotnymi objawami, na podstawie których lekarz skieruje nas na badanie dopplerowskie, jest drętwienie oraz sinienie dłoni i stóp, powracające skurcze nóg i rąk, zaniki mięśniowe, chromanie przestankowe, objawy neurologiczne mogące wskazywać na niedokrwienie mózgu, nadciśnienie oporne na leki. Warto wykonywać USG dopplerowskie także profilaktycznie u osób, które chorują na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie, jak również u osób, które są w grupie ryzyka zachorowania na tętniaka aorty. Badanie może pomóc zapobiegać bardzo poważnym powikłaniom tych chorób. Dzięki dopplerowi możliwe jest wykrycie chorób tętnic obwodowych, niewydolności żylnej, miażdżycy, tętniaków, wad zastawek serca, wrodzonych wad serca, czy zakrzepów.

Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Może być wykonywane z dowolną częstotliwością również u dzieci oraz kobiet. Obrazowanie żył i tętnic przy pomocy dopplera możemy wykonywać w obrębie całego ciała oprócz mózgu. Tutaj ze względu na czaszkę przy diagnostyce wykonuje się angiografię metodą rezonansu magnetycznego. W zależności od problemu i rodzaju diagnostyki można wykonywać USG dopplerowskie nóg rąk lub też tętnic szyjnych.

USG dopplerowskie u kobiet w ciąży

U kobiet w ciąży badanie przy użyciu ultrasonografii dopplerowskiej jest bezpieczne i bardzo przydatne. Służy do oceny łożyska, a także naczyń i narządów dziecka. Jest wykonywane w przypadku wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych płodu, w czasie ciąży mnogiej, ciąży wysokiego ryzyka, infekcji wewnątrzmacicznej, jeśli wystąpił konflikt serologiczny, przedwczesne skurcze porodowe, zaburzenia rytmu serca płodu, czy zbyt mała ilość płynu owodniowego.

Jakie są rodzaje USG dopplerowskiego?

Wyróżniamy kilku rodzajów badania USG przy użyciu efektu Dopplera. USG dopplerowskie z użyciem fali ciągłej to najprostsza metoda, w której wyniki są uzyskiwane bardzo szybko. USG Duplex Doppler jednocześnie ocenia przepływ oraz stan sąsiadujących tkanek. Ten rodzaj badania jest wykorzystywany w celu diagnostyki niewydolności zastawkowej oraz w celu zobrazowania układu żylnego. USG Color Doppler jest wykonywane przy użyciu fali pulsacyjnej – kolor czerwony obrazuje krew płynącą do głowicy a niebieskim od głowicy. Dzięki tej metodzie lekarz widzi nawet te najdrobniejsze naczynia krwionośne. USG Color Doppler jest używane w przypadku powikłań ciąży oraz w przypadku diagnostyki zmian w miąższu wątroby, USG Power Doppler to sposób obrazowania tarczycy do wykrywania stanów zapalnych.

Badanie zwykle wykonuje się w pozycji leżącej z wyjątkiem badania kończyn dolnych na stojąco. Na badanie najlepiej przyjść 6 godzin po ostatnim posiłku, dzień przed badaniem zastosować lekkostrawną dietę, a w dzień badania powstrzymać się od napojów słodzonych i gazowanych oraz żucia gumy do żucia. Badania nie można wykonywać, jeśli na obrazowanym obszarze doszło do złamania, przerwania ciągłości skóry lub oparzenia danej okolicy co mogłoby wywołać ból i doprowadzić do infekcji badanej okolicy.

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Meble wypoczynkowe w salonie

Published

on

Wygodny i odpowiednio zaaranżowany salon to idealne miejsce wypoczynkowe dla wszystkich domowników. Wykreowanie wnętrza dopasowanego do różnych potrzeb nie jest trudne – podstawą jest wybranie wygodnego kompletu wypoczynkowego. Jakie meble wypoczynkowe proponują projektanci? (więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Meble ogrodowe industrialne – niebanalny sposób na aranżację

Published

on

Stworzenie w ogrodzie wyjątkowej przestrzeni wypoczynkowej jest dzisiaj prostsze  niż myślimy. Dzięki odpowiednim meblom i dodatkom możliwe jest wykreowanie strefy, w której odpoczywać będą wszyscy domownicy. Meble ogrodowe industrialne to jedna z ciekawszych propozycji, która z pewnością przyciągnie wzrok i pozwoli cieszyć się niebanalną strefą wypoczynkową.

(więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Zakup pierwszego drzewka bonsai

Published

on

Drzewka bonsai to rośliny, które można trzymać zarówno w domu, jak i na dworze. Wszystko zależy od wybranego gatunku drzewa. Jednak trzeba podkreślić, że jest to roślina, która potrzebuje specyficznej opieki i nie każdy temu podoła. W tym artykule powiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie drzewka bonsai.
(więcej…)

Continue Reading

Popularne

https://wiecznauroda.pl https://www.tarnobrzeg.info/2022/11/10/jaka-polise-wybrac-dla-naszego-samochodu/ https://schuh-wetsch.org