Connect with us

Ciekawe

Rozwód a separacja – co warto wiedzieć?

Published

on

 

Liczba rozwodzących się corocznie par może zadziwić. Tylko w 2020 roku na definitywne zakończenie związku małżeńskiego zdecydowało się ponad 50 tysięcy par. Część osób odkłada decyzję o rozwodzie, decydując się na separację. Czym różnią się oba stany? Jakie konsekwencje za sobą pociągają? Sprawdź!

Rozwód – definitywne rozstanie

Podstawą do otrzymania rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, kiedy między osobami pozostającymi w formalnym związku ustają wszystkie więzi – fizyczne, ekonomiczne i uczuciowe. Pozew rozwodowy do sądu okręgowego może wnieść każda ze stron.  Uzyskanie rozwodu jest stanem nieodwracalnym. Wiąże się on z koniecznością podziału majątku, ustanowieniem władzy rodzicielskiej i podziałem opieki oraz obowiązkiem alimentacyjnym jednej ze stron.

Separacja – szansa na nowy początek

Pod względem prawnym separacja pociąga za sobą podobne konsekwencje (rozdzielność majątkowa, wyłączenie z linii dziedziczenia, podział opieki na dziećmi, obowiązek alimentacyjny). Jednak osoby będące w separacji nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego ani wrócić do poprzedniego nazwiska. Co ważne, separacja jest stanem odwracalnym. Jest ona przejściowym okresem rozłąki pozwalającym spojrzeć na swoje dotychczasowe życie z dystansu. Kilkutygodniowe czy kilkumiesięczne odseparowanie od partnera pozwala na zrobienie bilansu zysku i strat, ponowne przeanalizowanie swoich relacji i podjęcie decyzji o dalszych losach rodziny.  Co ważne, separacja może również być nieusankcjonowana prawnie i stanowić pewnego rodzaju umowę między małżonkami. Na stronie  adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

 

 

Continue Reading

Ciekawe

Na kanapie pod palmami

Published

on

Palmy należą do roślin, które bardzo mocno kojarzą się z tropikalnymi wakacjami. Myśląc o palmach, wyobraźnia przenosi nas na słoneczne wyspy, bezkresne plaże i budzi skojarzenia z wypoczynkiem. A gdyby tak tropikalny kącik z palmami w roli głównej urządzić we własnym domu?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Szczególne wymogi wobec bramy do hali sportowej

Published

on

Szczególne wymogi wobec bramy do hali sportowej

Bramy przemysłowe to szeroka grupa rozwiązań. W jej skład wchodzą zarówno modele pojawiające się w centrach handlowych, jak i te, z którymi mamy do czynienia w halach magazynowych. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jak stworzyć jadalnię, która będzie funkcjonalna i estetyczna? Sprawdź nasze propozycje

Published

on

Nowoczesne wnętrza pełne inspiracji zalewają Internet. Ludzie chętnie dzielą się metamorfozami i przeprowadzanymi remontami w swoich domach. Czerpią pomysłu z popularnych programów remontowych, znanych blogerów czy artykułów. Dzisiaj i my zajmiemy się propozycjami aranżacji pomieszczenia, jaką jest jadalnia. Dla wielu pełni bardzo ważną funkcję w domu. To tutaj odbywają się imprezy rodzinne. Z racji tego dekoracje powinny być ograniczone do minimum. A co z krzesłami i stołami? W tym przypadku warto postawić na harmonię, ponieważ są to dwa najważniejsze elementy w jadalni.  (więcej…)

Continue Reading

Popularne