Connect with us

Ciekawe

KILKA SŁÓW O DRUKU SUBLIMACYJNYM

Published

on

Druk sublimacyjny jest techniką druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji, a więc przemiany fazowej bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Tego rodzaju metodę stosuje się w miejscach takich jak np. drukarnia sublimacyjna, choć coraz częściej jest ona stosowana także w zwykłych drukarniach. Zastosowanie druku sublimacyjnego to np. nadruki na tkaninach, umieszczanie wzorów czy napisów na materiałach promocyjnych typu kubki czy podkładki pod myszkę.

NIEZBĘDNY SPRZĘT DO WYKONYWANIA DRUKU SUBLIMACYJNEGO

Wykonywanie druku sublimacyjnego jest możliwe w niektórych modelach drukarek atramentowych – szczególnie w takich typach, które nie wykorzystują w procesie drukowania zbyt wysokiej temperatury (np. drukarki firm Epson czy Ricoh). Drukarki wykonujące druk sublimacyjny są w stanie drukować obrazy zarówno na formacie A4, jak i formaty dużej powierzchni, obejmującej całe ubrania. Drukarki posiadające opcje druku sublimacyjnego posiadają również oprogramowanie wyposażone w funkcje korygowania barw, a także automatyczne odwracanie obrazu (gdyż wzór musi stanowić lustrzane odbicie obrazu) oraz specjalne tusze i papier do sublimacji. Tzw. termoprasy występują w bardzo różnych wielkościach. Najważniejszą kwestią jest ich wyposażenie w możliwość utrzymywania stałej temperatury 180 – 200 stopni.

SPOSÓB WYKONYWANIA NADRUKÓW METODĄ SUBLIMACJI

O dobrze wykonanym procesie sublimacji stanowią trzy czynniki – czas, temperatura oraz docisk. Sublimacja to proces, w którym nie da się precyzyjnie wymierzyć wszystkich wartości, dlatego trzeba je dostosowywać odpowiednio do rodzaju tkaniny oraz sprzętu. Zazwyczaj producent podaje tu wszelkie parametry, choć niejednokrotnie należy je ustalać metodą prób i błędów.

Pierwszym krokiem w wykonywaniu całego procesu jest przygotowanie obrazu oraz wydrukowanie go na papierze do sublimacji. Następnie należy ustawić odpowiednio temperaturę (180 – 200 stopni) oraz czas (50 – 60- sekund). Na termoprasie należy ułożyć odpowiednio koszulkę, koniecznie pamiętając o rozłożeniu folii teflonowej na spodniej części prasy. Na koszulce trzeba przednią stroną do góry położyć wzór i koniecznie wygładzić wszelkie fałdy oraz położyć na nią kolejną folię teflonową. Cały proces prasowania trwa ok. minuty, przy lekkim użyciu siły. Ostatnie czynności to płynne zdjęcie kartki z wzorem z koszulki oraz zdjęcie koszulki z prasy i czekanie na ostygnięcie materiału.

Continue Reading

Ciekawe

Na kanapie pod palmami

Published

on

Palmy należą do roślin, które bardzo mocno kojarzą się z tropikalnymi wakacjami. Myśląc o palmach, wyobraźnia przenosi nas na słoneczne wyspy, bezkresne plaże i budzi skojarzenia z wypoczynkiem. A gdyby tak tropikalny kącik z palmami w roli głównej urządzić we własnym domu?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Szczególne wymogi wobec bramy do hali sportowej

Published

on

Szczególne wymogi wobec bramy do hali sportowej

Bramy przemysłowe to szeroka grupa rozwiązań. W jej skład wchodzą zarówno modele pojawiające się w centrach handlowych, jak i te, z którymi mamy do czynienia w halach magazynowych. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jak stworzyć jadalnię, która będzie funkcjonalna i estetyczna? Sprawdź nasze propozycje

Published

on

Nowoczesne wnętrza pełne inspiracji zalewają Internet. Ludzie chętnie dzielą się metamorfozami i przeprowadzanymi remontami w swoich domach. Czerpią pomysłu z popularnych programów remontowych, znanych blogerów czy artykułów. Dzisiaj i my zajmiemy się propozycjami aranżacji pomieszczenia, jaką jest jadalnia. Dla wielu pełni bardzo ważną funkcję w domu. To tutaj odbywają się imprezy rodzinne. Z racji tego dekoracje powinny być ograniczone do minimum. A co z krzesłami i stołami? W tym przypadku warto postawić na harmonię, ponieważ są to dwa najważniejsze elementy w jadalni.  (więcej…)

Continue Reading

Popularne