Connect with us

Zdrowie i Uroda

Fluor w pastach do zębów – za i przeciw

Published

on

Dlaczego boimy się fluoru? W ostatnim czasie z różnych stron słyszymy o szkodliwych skutkach spożywania tego pierwiastka. Czy w istocie warto rezygnować z fluoru w paście do zębów? Jakie są dopuszczalne dawki fluoru w pastach?

Właściwości fluoru

Fluor to pierwiastek (niemetal) z grupy fluorowców, który naturalnie występuje w formie gazu. W pastach do zębów nie używa się oczywiście czystego fluoru, ale fluorków sodu i innych związków tego pierwiastka. Ich główną funkcją w pastach do zębów jest wsparcie remineralizacji mikroubytków w zębach. Te drobne, niewidoczne gołym okiem ubytki prowadzą do próchnicy, stąd tak ważna jest profilaktyka fluorem. Zwraca się jednak uwagę na inne właściwości fluoru, które wskazują na jego toksyczność. Poza pastami znajdziemy go również w wodzie pitnej oraz np. w herbacie i rybach.

Nadmiar fluoru w organizmie człowieka może przynieść wiele negatywnych skutków. Jednym z nich jest fluoroza, spowodowana nadmiarem fluoru w organizmie człowieka. Objawia się plamami występującymi na zębach oraz osłabieniem kości. Aby do niej doszło dawka pierwiastka musiałaby być ogromna i raczej nie jest możliwe jego przedawkowanie za pomocą pasty do zębów, nawet przy częstym szczotkowaniu.

Dawki dopuszczalne w pastach do zębów

W Polsce maksymalna dawka dla dorosłej osoby w paście wynosi 1500 ppm. Wskaźnik ppm oznacza liczbę cząstek na milion części. Standardowo pasty dla dorosłych zawierają od 1000 do 1400 ppm. Dla dzieci ta wartość jest zdecydowanie niższa i wynosi 600 ppm. Należy jednak pamiętać o tym, aby szczególnie podczas pierwszych kroków z szorowaniem zębów zwracać uwagę, ile pasty dziecko nabiera i czy jej nie połyka. Dlaczego? Dawka fluoru dla dzieci jest wprawdzie niższa, ale maluchy mają tendencję do połykania pasty (zwłaszcza tej słodkiej), co potencjalnie może im zagrozić. Profilaktycznie możemy użyć past bez fluoru proponowanych przez takich producentów jak Buccotherm czy Jason.
Czy fluor jest konieczny w higienie jamy ustnej?

Obecnie istnieje na tyle dużo produktów go pozbawionych, iż wybór tak naprawdę należy do nas. Fluor bezsprzecznie pomaga w remineralizacji szkliwa, a dawki dopuszczane do użytku nie mogą wpływać na nasze organizmy w stopniu, w jakim niektóre źródła medycyny alternatywnej uważają. Ważne, aby rozumieć, iż istotniejsze od samej pasty są ruchy wymiatające podczas mycia zębów – to one w większym stopniu pozwalają dbać o czystość zębów. Pasta, bez względu na wybrany model, ma tylko działanie dodatkowe, odświeżające i bakteriobójcze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-pasty-do-zebow-c3900

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Okulary i oprawki okularowe damskie i męskie w PiekneOksy.pl. Unikalny design, który podkreśli styl niezależnie od wieku

Published

on

Dobrze dobrane okulary mogą zmienić diametralnie wygląd kobiety lub mężczyzny. Obecnie na rynku jest tak duży wybór, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Sklep internetowy PiekneOksy.pl stworzył własną, unikatową linię okularów – LUKSY, LuDivine oraz DrOKSY. Interesują Cię ekskluzywne, eleganckie czy awangardowe kształty? Sprawdź naszą ofertę damskich i męskich oprawek inspirowane najnowszymi trendami. Oferujemy doskonałe okulary w świetnych cenach. Zapraszamy do zakupów! (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Zniszczone włosy – po czym je rozpoznać i jak je zregenerować?

Published

on

Nieodpowiednia pielęgnacja, a może styl życia i zła dieta? Istnieje mnóstwo przyczyn, które wpływają na pogorszenie stanu naszych włosów, a tym samym powodują, że nie czujemy się z nimi dobrze. Jesteś tu, a więc chcesz zacząć świadomie o nie dbać i uzyskać piękne, mocne i lśniące włosy. Prawda? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co świadczy o złym stanie Twoich włosów, a także, w jaki sposób je zregenerować.  (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Depilacja laserowa – przewaga nad tradycjonalnymi metodami

Published

on

Wszystkie tradycyjne metody depilacji jak żyletki, depilatory czy pianki do golenia są bardzo często wybierane przez dużą część społeczeństwa. Jednak niestety są one rozwiązaniem problemy tylko na chwilę – dosłownie wiele osób na drugi/trzeci dzień po goleniu musi znowu po nie sięgać i depilować swoją skórę narażając się na zacięcia i podrażnienia. Depilacja laserowa jest alternatywą, która sprawi, że już nigdy nie będzie trzeba usuwać owłosienia z danej części ciała. (więcej…)

Continue Reading

Popularne