Connect with us

Zdrowie i Uroda

Chlamydia tachomatis – najważniejsze informacje

Published

on

Chalmydia to bakteria mająca wiele różnych twarzy i powodująca różne zakażenia. W tym artykule przedstawimy jedno z jej obliczy, a mianowicie Chlamydię trachomatis, która odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo- płciowego oraz rzadziej – za zapalenie spojówek.

Chalmydia trachomatis – przedstawienie

Zacznijmy jednak od początku. Generalnie rzecz ujmując Chlamydia zaliczana jest do bakterii atypowych, różniących się nieco budową i strukturą. Z tego faktu wynikają dwie ważne informacje. Po pierwsze – leczenie takich bakterii atypowych, w tym leczenie Chlamydii wymaga nieco innych leków. Po drugie zaś -zakażenia nie przebiegają w konwencjonalny sposób i nie dają charakterystycznych objawów.

Tu Chlamydia trachomatis przede wszystkim przenoszona jest drogą kontaktów płciowych. Powoduje różne zakażenia układu moczowo – płciowego, z czym najczęściej dochodzi do śluzowo – ropnych zakażeń szyjki macicy u kobiet czy cewki moczowej u mężczyzn. Nieraz jednak rozwija się także zapalenie gruczołów przedsionkowych u kobiet czy u panów zapalenie jąder, najądrzy albo gruczołu krokowego. U noworodków, jeśli matka w trakcie porodu naturalnego miała Chlamydię, możliwe jest zapalenie spojówek o tej etiologii.

Objawy zakażenia Chlamydią

Jak prezentują się objawy zakażenia? Najczęściej dochodzi do śluzowo – ropnego wycieku albo upławów. Do tego dochodzą nieraz bóle podczas oddawania moczu oraz bóle w podbrzuszu. W przypadku zapalenia spojówek dochodzi do pojawienia się ropnej wydzieliny oraz zaczerwienienia, bólu i obrzęku.

Jak zatem widać – nie są to bardzo specyficzne objawy. Należy jednak podkreślić, że jeśli wystąpią one u nas albo cokolwiek innego nas zaniepokoi, to konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Co istotne – zakażenia Chlamydią mogą dać bardzo poważne powikłania, z niepłodnością włącznie, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Leczenie Chlamydii

Na koniec warto powiedzieć kilka słów generalnie o leczeniu tej bakterii. Otóż Chlamydia wymaga zdecydowanie antybiotykoterapii. Konieczne jest tutaj zastosowanie antybiotyków z grupy makrolidów, które właśnie działają na tę bakterię.

Trzeba jeszcze podkreślić to, że konieczne jest także zbadanie i najczęściej leczenie partnerki albo partnera. Bakteria ta bowiem bardzo szybko szerzy się drogą płciową.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Okulary i oprawki okularowe damskie i męskie w PiekneOksy.pl. Unikalny design, który podkreśli styl niezależnie od wieku

Published

on

Dobrze dobrane okulary mogą zmienić diametralnie wygląd kobiety lub mężczyzny. Obecnie na rynku jest tak duży wybór, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Sklep internetowy PiekneOksy.pl stworzył własną, unikatową linię okularów – LUKSY, LuDivine oraz DrOKSY. Interesują Cię ekskluzywne, eleganckie czy awangardowe kształty? Sprawdź naszą ofertę damskich i męskich oprawek inspirowane najnowszymi trendami. Oferujemy doskonałe okulary w świetnych cenach. Zapraszamy do zakupów! (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Zniszczone włosy – po czym je rozpoznać i jak je zregenerować?

Published

on

Nieodpowiednia pielęgnacja, a może styl życia i zła dieta? Istnieje mnóstwo przyczyn, które wpływają na pogorszenie stanu naszych włosów, a tym samym powodują, że nie czujemy się z nimi dobrze. Jesteś tu, a więc chcesz zacząć świadomie o nie dbać i uzyskać piękne, mocne i lśniące włosy. Prawda? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co świadczy o złym stanie Twoich włosów, a także, w jaki sposób je zregenerować.  (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Depilacja laserowa – przewaga nad tradycjonalnymi metodami

Published

on

Wszystkie tradycyjne metody depilacji jak żyletki, depilatory czy pianki do golenia są bardzo często wybierane przez dużą część społeczeństwa. Jednak niestety są one rozwiązaniem problemy tylko na chwilę – dosłownie wiele osób na drugi/trzeci dzień po goleniu musi znowu po nie sięgać i depilować swoją skórę narażając się na zacięcia i podrażnienia. Depilacja laserowa jest alternatywą, która sprawi, że już nigdy nie będzie trzeba usuwać owłosienia z danej części ciała. (więcej…)

Continue Reading

Popularne