Connect with us

Ciekawe

Laboratorium medyczne – pierwszy krok w badaniach

Published

on

Po przebadaniu przez lekarza kolejnym krokiem jest najczęściej wystawienie skierowania na badanie krwi, moczu, kału bądź innych pobranych od człowieka materiałów. Dodatkowo lekarz powinien poinstruować pacjenta odnośnie przygotowań do pobrania próbki. Niestety, ale nieodpowiednio pobrana przez pacjenta próbka moczu bądź też kału nie nadaje się do dalszych badań laboratoryjnych.

Punkty poboru

Materiał do badań można pobrać lub tylko oddać w samym laboratorium medycznym. Jednak ze względów logistycznych, które mogą być problemem dla niektórych pacjentów powstały punkty poboru materiału. Przeważnie działają w przychodniach, ale zdarzają się również w innych nieruchomościach. W takim punkcie znajduje się niezbędny sprzęt do pobierania materiałów, odpowiednia dokumentacja do oznaczania próbek.
W każdym punkcie poborów dokonuje osoba do tego uprawniona, posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
Bardzo ważny jest również czas w jakim zostaje pobrany materiał, więc większość punktów czynna jest w godzinach porannych. Przeważnie na pobieranie krwi powinno się przychodzić na czczo.
Z punktu poboru aż do laboratorium medycznego zapewniony jest odpowiedni transport dobrze opisanego materiału biologicznego. Przeważnie próbki przewozi się w lodówkach turystycznych, które wprost idealnie nadają się do transportu.

Proces badania

Pierwszym krokiem w standardowym badaniu jest wprowadzenie danych pacjenta (o ile wcześniej nie był badany) do systemu. Obecnie na pojemniki z próbkami naklejane są kody kreskowe identyczne z tymi, które znajdują się na kuponie z danymi oraz zaleconymi badaniami.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie próbki, pod kątem tego, czy nadaje się do badań oraz stworzenia z niej odpowiednich preparatów.
Potem w zależności od rodzaju badania preparaty idą do maszyny, w ręce analityka czy po prostu do odpowiedniego miejsca, gdzie są idealne warunki do hodowli bakterii czy grzybów. Takie próbki nanosi się na odpowiednie podłoże tak zwana szalka Petriego i jeżeli zawiera ona złe bakterie lub grzyby to rozmnożą się widocznie na szalce dając tym samym odpowiedź.

W każdym rozwiniętym kraju laboratorium medyczne w każdym mieście to podstawa funkcjonowania opieki medycznej. Dzięki dobrej współpracy laboratorium z Sanepidem można skutecznie przeciwdziałam różnym epidemiom chorób przenoszonym drogą oddechową, płciową i pokarmową.
W Polsce mamy jedne z najnowocześniejszych laboratoriów medycznych w całej Europie. Jest to zasługa współpracy prywatnych inwestorów wraz z państwowymi organizacjami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Ciekawe

Czym tak naprawdę jest coaching?

Published

on

Czym tak naprawdę jest coaching?

Coaching to jeden z tych terminów, o których z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że są modne. Okazuje się jednak, że choć mówimy o nim sporo, ciągle jeszcze trudno jest nam odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie się zajmuje i na jakie wymierne korzyści z nim związane możemy liczyć. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Niezbędne alkomaty policyjne

Published

on

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się bardzo dużo różnorodnych alkomatów policyjnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ ludzie coraz częściej decydują się na zakup alkomatu policyjnego, który może okazać się bardzo przydatnym narzędziem po całonocnej imprezie. Alkomat policyjny jednak jest urządzeniem, który choć jest coraz bardziej popularny, ma bardzo różnorodne ceny. Zatem na zakup jakiego produktu warto się zdecydować?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Dobry serwis narciarski

Published

on

Przynajmniej miesiąc przed wyjazdem na narty warto sprawdzić stan swojego sprzętu w odpowiednio do tego przygotowanym serwisie, który zajmie się wszystkim profesjonalnie i bez pośpiechu. Szybkie ostrzenie nart przed samym wyjazdem mija się z celem – szybko wykonana praca nie zawsze, a raczej nawet rzadko równo się pracy dobrze wykonanej.
(więcej…)

Continue Reading

Popularne