Connect with us

Ciekawe

Laboratorium medyczne – pierwszy krok w badaniach

Published

on

Po przebadaniu przez lekarza kolejnym krokiem jest najczęściej wystawienie skierowania na badanie krwi, moczu, kału bądź innych pobranych od człowieka materiałów. Dodatkowo lekarz powinien poinstruować pacjenta odnośnie przygotowań do pobrania próbki. Niestety, ale nieodpowiednio pobrana przez pacjenta próbka moczu bądź też kału nie nadaje się do dalszych badań laboratoryjnych.

Punkty poboru

Materiał do badań można pobrać lub tylko oddać w samym laboratorium medycznym. Jednak ze względów logistycznych, które mogą być problemem dla niektórych pacjentów powstały punkty poboru materiału. Przeważnie działają w przychodniach, ale zdarzają się również w innych nieruchomościach. W takim punkcie znajduje się niezbędny sprzęt do pobierania materiałów, odpowiednia dokumentacja do oznaczania próbek.
W każdym punkcie poborów dokonuje osoba do tego uprawniona, posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
Bardzo ważny jest również czas w jakim zostaje pobrany materiał, więc większość punktów czynna jest w godzinach porannych. Przeważnie na pobieranie krwi powinno się przychodzić na czczo.
Z punktu poboru aż do laboratorium medycznego zapewniony jest odpowiedni transport dobrze opisanego materiału biologicznego. Przeważnie próbki przewozi się w lodówkach turystycznych, które wprost idealnie nadają się do transportu.

Proces badania

Pierwszym krokiem w standardowym badaniu jest wprowadzenie danych pacjenta (o ile wcześniej nie był badany) do systemu. Obecnie na pojemniki z próbkami naklejane są kody kreskowe identyczne z tymi, które znajdują się na kuponie z danymi oraz zaleconymi badaniami.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie próbki, pod kątem tego, czy nadaje się do badań oraz stworzenia z niej odpowiednich preparatów.
Potem w zależności od rodzaju badania preparaty idą do maszyny, w ręce analityka czy po prostu do odpowiedniego miejsca, gdzie są idealne warunki do hodowli bakterii czy grzybów. Takie próbki nanosi się na odpowiednie podłoże tak zwana szalka Petriego i jeżeli zawiera ona złe bakterie lub grzyby to rozmnożą się widocznie na szalce dając tym samym odpowiedź.

W każdym rozwiniętym kraju laboratorium medyczne w każdym mieście to podstawa funkcjonowania opieki medycznej. Dzięki dobrej współpracy laboratorium z Sanepidem można skutecznie przeciwdziałam różnym epidemiom chorób przenoszonym drogą oddechową, płciową i pokarmową.
W Polsce mamy jedne z najnowocześniejszych laboratoriów medycznych w całej Europie. Jest to zasługa współpracy prywatnych inwestorów wraz z państwowymi organizacjami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Ciekawe

Jak wybrać ortezę na opadającą stopę?

Published

on

Na skutek porażenia nerwu strzałkowego, może u pacjenta dochodzić do opadania stopy, co powoduje zarówno dyskomfort w chodzeniu oraz je spowalnia, ale także jest niebezpieczne. Może doprowadzać do upadków. Porażenie nerwu strzałkowego może być skutkiem udaru, niedowładu i wielu innych schorzeń, a niekiedy także guzka uciskającego na nerwy stopy. W każdej sytuacji przyda się orteza na opadającą stopę. W jaki sposób ją wybrać? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Na co zwrócić uwagę, kupując rower miejski?

Published

on

Oryginalne rowery miejskie od renomowanych producentów jak powszechnie wiadomo bardzo dużo kosztują, dlatego też warto poważnie przemyśleć swój zakup, aby wybrać taki sprzęt, który nie zawiedzie nas w najmniej spodziewanym momencie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie nowego roweru. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Chrzan – niezbędny element domowej apteczki

Published

on

Obecnie ludzie faszerują się aptecznymi specyfikami, nawet gdy dopada ich zwykłe przeziębienie czy mały katar. Z tak łagodnymi dolegliwościami warto natomiast walczyć przy pomocy domowych sposobów – np. poprzez zastosowanie chrzanu tartego. Jego właściwości szybko pokonają liczne bakterie i wirusy.
(więcej…)

Continue Reading

Popularne