Connect with us

Ciekawe

Laboratorium medyczne – pierwszy krok w badaniach

Published

on

Po przebadaniu przez lekarza kolejnym krokiem jest najczęściej wystawienie skierowania na badanie krwi, moczu, kału bądź innych pobranych od człowieka materiałów. Dodatkowo lekarz powinien poinstruować pacjenta odnośnie przygotowań do pobrania próbki. Niestety, ale nieodpowiednio pobrana przez pacjenta próbka moczu bądź też kału nie nadaje się do dalszych badań laboratoryjnych.

Punkty poboru

Materiał do badań można pobrać lub tylko oddać w samym laboratorium medycznym. Jednak ze względów logistycznych, które mogą być problemem dla niektórych pacjentów powstały punkty poboru materiału. Przeważnie działają w przychodniach, ale zdarzają się również w innych nieruchomościach. W takim punkcie znajduje się niezbędny sprzęt do pobierania materiałów, odpowiednia dokumentacja do oznaczania próbek.
W każdym punkcie poborów dokonuje osoba do tego uprawniona, posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
Bardzo ważny jest również czas w jakim zostaje pobrany materiał, więc większość punktów czynna jest w godzinach porannych. Przeważnie na pobieranie krwi powinno się przychodzić na czczo.
Z punktu poboru aż do laboratorium medycznego zapewniony jest odpowiedni transport dobrze opisanego materiału biologicznego. Przeważnie próbki przewozi się w lodówkach turystycznych, które wprost idealnie nadają się do transportu.

Proces badania

Pierwszym krokiem w standardowym badaniu jest wprowadzenie danych pacjenta (o ile wcześniej nie był badany) do systemu. Obecnie na pojemniki z próbkami naklejane są kody kreskowe identyczne z tymi, które znajdują się na kuponie z danymi oraz zaleconymi badaniami.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie próbki, pod kątem tego, czy nadaje się do badań oraz stworzenia z niej odpowiednich preparatów.
Potem w zależności od rodzaju badania preparaty idą do maszyny, w ręce analityka czy po prostu do odpowiedniego miejsca, gdzie są idealne warunki do hodowli bakterii czy grzybów. Takie próbki nanosi się na odpowiednie podłoże tak zwana szalka Petriego i jeżeli zawiera ona złe bakterie lub grzyby to rozmnożą się widocznie na szalce dając tym samym odpowiedź.

W każdym rozwiniętym kraju laboratorium medyczne w każdym mieście to podstawa funkcjonowania opieki medycznej. Dzięki dobrej współpracy laboratorium z Sanepidem można skutecznie przeciwdziałam różnym epidemiom chorób przenoszonym drogą oddechową, płciową i pokarmową.
W Polsce mamy jedne z najnowocześniejszych laboratoriów medycznych w całej Europie. Jest to zasługa współpracy prywatnych inwestorów wraz z państwowymi organizacjami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Ciekawe

Przepakowywanie w firmie i u producenta

Published

on

Pakowanie produktów w opakowania zbiorcze to często ostatni etap wytwarzania w fabryce. Przepakowywanie towarów jest w wielu przedsiębiorstwach outsourcingowane, zlecane firmom zewnętrznym. Czy słusznie?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Co warto wiedzieć o przydomowych przepompowniach ścieków?

Published

on

Przydomowe przepompownie ścieków służą do odprowadzania ścieków, czy to komunalnych, czy sanitarnych do dostępnej kanalizacji zbiorczej albo do pobliskiej oczyszczalni ścieków. Takie urządzenia są stosowane w przypadkach, gdy nie ma możliwości podłączenia domu do ogólnego systemu wodno-kanalizacyjnego albo wykonanie takiej instalacji jest mało opłacalne.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Pedalboardy – dlaczego warto je kupić?

Published

on

Dla osób, których pasją jest muzyka duże znaczenie ma sprzęt, w którym mogą przechowywać swoje instrumenty. To sposób na to, by właściwie zadbać o transport drogich instrumentów. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy często podróżujemy, np. w związku z koncertami.
(więcej…)

Continue Reading

Popularne