Connect with us

Ciekawe

Laboratorium medyczne – pierwszy krok w badaniach

Published

on

Po przebadaniu przez lekarza kolejnym krokiem jest najczęściej wystawienie skierowania na badanie krwi, moczu, kału bądź innych pobranych od człowieka materiałów. Dodatkowo lekarz powinien poinstruować pacjenta odnośnie przygotowań do pobrania próbki. Niestety, ale nieodpowiednio pobrana przez pacjenta próbka moczu bądź też kału nie nadaje się do dalszych badań laboratoryjnych.

Punkty poboru

Materiał do badań można pobrać lub tylko oddać w samym laboratorium medycznym. Jednak ze względów logistycznych, które mogą być problemem dla niektórych pacjentów powstały punkty poboru materiału. Przeważnie działają w przychodniach, ale zdarzają się również w innych nieruchomościach. W takim punkcie znajduje się niezbędny sprzęt do pobierania materiałów, odpowiednia dokumentacja do oznaczania próbek.
W każdym punkcie poborów dokonuje osoba do tego uprawniona, posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
Bardzo ważny jest również czas w jakim zostaje pobrany materiał, więc większość punktów czynna jest w godzinach porannych. Przeważnie na pobieranie krwi powinno się przychodzić na czczo.
Z punktu poboru aż do laboratorium medycznego zapewniony jest odpowiedni transport dobrze opisanego materiału biologicznego. Przeważnie próbki przewozi się w lodówkach turystycznych, które wprost idealnie nadają się do transportu.

Proces badania

Pierwszym krokiem w standardowym badaniu jest wprowadzenie danych pacjenta (o ile wcześniej nie był badany) do systemu. Obecnie na pojemniki z próbkami naklejane są kody kreskowe identyczne z tymi, które znajdują się na kuponie z danymi oraz zaleconymi badaniami.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie próbki, pod kątem tego, czy nadaje się do badań oraz stworzenia z niej odpowiednich preparatów.
Potem w zależności od rodzaju badania preparaty idą do maszyny, w ręce analityka czy po prostu do odpowiedniego miejsca, gdzie są idealne warunki do hodowli bakterii czy grzybów. Takie próbki nanosi się na odpowiednie podłoże tak zwana szalka Petriego i jeżeli zawiera ona złe bakterie lub grzyby to rozmnożą się widocznie na szalce dając tym samym odpowiedź.

W każdym rozwiniętym kraju laboratorium medyczne w każdym mieście to podstawa funkcjonowania opieki medycznej. Dzięki dobrej współpracy laboratorium z Sanepidem można skutecznie przeciwdziałam różnym epidemiom chorób przenoszonym drogą oddechową, płciową i pokarmową.
W Polsce mamy jedne z najnowocześniejszych laboratoriów medycznych w całej Europie. Jest to zasługa współpracy prywatnych inwestorów wraz z państwowymi organizacjami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Ciekawe

Chrzan – niezbędny element domowej apteczki

Published

on

Obecnie ludzie faszerują się aptecznymi specyfikami, nawet gdy dopada ich zwykłe przeziębienie czy mały katar. Z tak łagodnymi dolegliwościami warto natomiast walczyć przy pomocy domowych sposobów – np. poprzez zastosowanie chrzanu tartego. Jego właściwości szybko pokonają liczne bakterie i wirusy.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jaki zbiornik dwupłaszczowy wybrać?

Published

on

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Nic w tym dziwnego, ponieważ decydując się na taki krok możemy w końcu być sami dla siebie szefem. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że dzięki temu możemy zarobić także znacznie więcej, niż przykładowo pracując na etacie. Jednak warto pamiętać o tym, iż bardzo wiele działalności gospodarczych już na samym początku wymaga od nas zainwestowania sporej kwoty w różnego rodzaju wyposażenie. Coraz częściej ludzie między innymi decydują się na zakup zbiorników dwupłaszczowych. Zatem jakie warto wybrać? Jaki zbiornik dwupłaszczowy będzie dla nas najlepszy? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Badania lekarskie przed przyjęciem do pracy

Published

on

Na profilaktyczne badania pracodawca zobowiązany jest kierować wszystkich pracowników, których zatrudnia u siebie w oparciu o umowę o pracę. Tego rodzaju badania medyczne muszą przede wszystkim sprawdzić, czy dany pracownik posiada odpowiedni stan zdrowia oraz predyspozycje niezbędne do pracy na wyznaczonym stanowisku. Obowiązkiem pracodawcy jest kontrola nad tym, aby żaden z pracowników nie świadczył pracy na jego rzecz, jeśli nie posiada do tego ważnego orzeczenia lekarskiego. (więcej…)

Continue Reading

Popularne