Connect with us

Ciekawe

KILKA SŁÓW O DRUKU SUBLIMACYJNYM

Published

on

Druk sublimacyjny jest techniką druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji, a więc przemiany fazowej bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Tego rodzaju metodę stosuje się w miejscach takich jak np. drukarnia sublimacyjna, choć coraz częściej jest ona stosowana także w zwykłych drukarniach. Zastosowanie druku sublimacyjnego to np. nadruki na tkaninach, umieszczanie wzorów czy napisów na materiałach promocyjnych typu kubki czy podkładki pod myszkę.

NIEZBĘDNY SPRZĘT DO WYKONYWANIA DRUKU SUBLIMACYJNEGO

Wykonywanie druku sublimacyjnego jest możliwe w niektórych modelach drukarek atramentowych – szczególnie w takich typach, które nie wykorzystują w procesie drukowania zbyt wysokiej temperatury (np. drukarki firm Epson czy Ricoh). Drukarki wykonujące druk sublimacyjny są w stanie drukować obrazy zarówno na formacie A4, jak i formaty dużej powierzchni, obejmującej całe ubrania. Drukarki posiadające opcje druku sublimacyjnego posiadają również oprogramowanie wyposażone w funkcje korygowania barw, a także automatyczne odwracanie obrazu (gdyż wzór musi stanowić lustrzane odbicie obrazu) oraz specjalne tusze i papier do sublimacji. Tzw. termoprasy występują w bardzo różnych wielkościach. Najważniejszą kwestią jest ich wyposażenie w możliwość utrzymywania stałej temperatury 180 – 200 stopni.

SPOSÓB WYKONYWANIA NADRUKÓW METODĄ SUBLIMACJI

O dobrze wykonanym procesie sublimacji stanowią trzy czynniki – czas, temperatura oraz docisk. Sublimacja to proces, w którym nie da się precyzyjnie wymierzyć wszystkich wartości, dlatego trzeba je dostosowywać odpowiednio do rodzaju tkaniny oraz sprzętu. Zazwyczaj producent podaje tu wszelkie parametry, choć niejednokrotnie należy je ustalać metodą prób i błędów.

Pierwszym krokiem w wykonywaniu całego procesu jest przygotowanie obrazu oraz wydrukowanie go na papierze do sublimacji. Następnie należy ustawić odpowiednio temperaturę (180 – 200 stopni) oraz czas (50 – 60- sekund). Na termoprasie należy ułożyć odpowiednio koszulkę, koniecznie pamiętając o rozłożeniu folii teflonowej na spodniej części prasy. Na koszulce trzeba przednią stroną do góry położyć wzór i koniecznie wygładzić wszelkie fałdy oraz położyć na nią kolejną folię teflonową. Cały proces prasowania trwa ok. minuty, przy lekkim użyciu siły. Ostatnie czynności to płynne zdjęcie kartki z wzorem z koszulki oraz zdjęcie koszulki z prasy i czekanie na ostygnięcie materiału.

Continue Reading

Ciekawe

Chrzan – niezbędny element domowej apteczki

Published

on

Obecnie ludzie faszerują się aptecznymi specyfikami, nawet gdy dopada ich zwykłe przeziębienie czy mały katar. Z tak łagodnymi dolegliwościami warto natomiast walczyć przy pomocy domowych sposobów – np. poprzez zastosowanie chrzanu tartego. Jego właściwości szybko pokonają liczne bakterie i wirusy.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jaki zbiornik dwupłaszczowy wybrać?

Published

on

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Nic w tym dziwnego, ponieważ decydując się na taki krok możemy w końcu być sami dla siebie szefem. Jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że dzięki temu możemy zarobić także znacznie więcej, niż przykładowo pracując na etacie. Jednak warto pamiętać o tym, iż bardzo wiele działalności gospodarczych już na samym początku wymaga od nas zainwestowania sporej kwoty w różnego rodzaju wyposażenie. Coraz częściej ludzie między innymi decydują się na zakup zbiorników dwupłaszczowych. Zatem jakie warto wybrać? Jaki zbiornik dwupłaszczowy będzie dla nas najlepszy? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Badania lekarskie przed przyjęciem do pracy

Published

on

Na profilaktyczne badania pracodawca zobowiązany jest kierować wszystkich pracowników, których zatrudnia u siebie w oparciu o umowę o pracę. Tego rodzaju badania medyczne muszą przede wszystkim sprawdzić, czy dany pracownik posiada odpowiedni stan zdrowia oraz predyspozycje niezbędne do pracy na wyznaczonym stanowisku. Obowiązkiem pracodawcy jest kontrola nad tym, aby żaden z pracowników nie świadczył pracy na jego rzecz, jeśli nie posiada do tego ważnego orzeczenia lekarskiego. (więcej…)

Continue Reading

Popularne