Connect with us

Ciekawe

KILKA SŁÓW O DRUKU SUBLIMACYJNYM

Published

on

Druk sublimacyjny jest techniką druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji, a więc przemiany fazowej bezpośrednio ze stanu stałego w stan gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Tego rodzaju metodę stosuje się w miejscach takich jak np. drukarnia sublimacyjna, choć coraz częściej jest ona stosowana także w zwykłych drukarniach. Zastosowanie druku sublimacyjnego to np. nadruki na tkaninach, umieszczanie wzorów czy napisów na materiałach promocyjnych typu kubki czy podkładki pod myszkę.

NIEZBĘDNY SPRZĘT DO WYKONYWANIA DRUKU SUBLIMACYJNEGO

Wykonywanie druku sublimacyjnego jest możliwe w niektórych modelach drukarek atramentowych – szczególnie w takich typach, które nie wykorzystują w procesie drukowania zbyt wysokiej temperatury (np. drukarki firm Epson czy Ricoh). Drukarki wykonujące druk sublimacyjny są w stanie drukować obrazy zarówno na formacie A4, jak i formaty dużej powierzchni, obejmującej całe ubrania. Drukarki posiadające opcje druku sublimacyjnego posiadają również oprogramowanie wyposażone w funkcje korygowania barw, a także automatyczne odwracanie obrazu (gdyż wzór musi stanowić lustrzane odbicie obrazu) oraz specjalne tusze i papier do sublimacji. Tzw. termoprasy występują w bardzo różnych wielkościach. Najważniejszą kwestią jest ich wyposażenie w możliwość utrzymywania stałej temperatury 180 – 200 stopni.

SPOSÓB WYKONYWANIA NADRUKÓW METODĄ SUBLIMACJI

O dobrze wykonanym procesie sublimacji stanowią trzy czynniki – czas, temperatura oraz docisk. Sublimacja to proces, w którym nie da się precyzyjnie wymierzyć wszystkich wartości, dlatego trzeba je dostosowywać odpowiednio do rodzaju tkaniny oraz sprzętu. Zazwyczaj producent podaje tu wszelkie parametry, choć niejednokrotnie należy je ustalać metodą prób i błędów.

Pierwszym krokiem w wykonywaniu całego procesu jest przygotowanie obrazu oraz wydrukowanie go na papierze do sublimacji. Następnie należy ustawić odpowiednio temperaturę (180 – 200 stopni) oraz czas (50 – 60- sekund). Na termoprasie należy ułożyć odpowiednio koszulkę, koniecznie pamiętając o rozłożeniu folii teflonowej na spodniej części prasy. Na koszulce trzeba przednią stroną do góry położyć wzór i koniecznie wygładzić wszelkie fałdy oraz położyć na nią kolejną folię teflonową. Cały proces prasowania trwa ok. minuty, przy lekkim użyciu siły. Ostatnie czynności to płynne zdjęcie kartki z wzorem z koszulki oraz zdjęcie koszulki z prasy i czekanie na ostygnięcie materiału.

Continue Reading

Ciekawe

Czym jest i jak działa separator?

Published

on

Separatory oleju to urządzenia wykorzystywane powszechnie między innymi do oczyszczania ścieków zanim ostatecznie zostaną odprowadzone do kanalizacji. Większość tego typu urządzeń w swoim działaniu wykorzystuje dwa zjawiska – sedymentacji oraz flotacji.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Ulubione napoje i nie tylko

Published

on

Ulubione napoje i nie tylko

Granita to marka, która już od kilku lat robi prawdziwą furorę wszędzie tam, gdzie ludzie mają ochotę na zimne napoje i przekąski. Tak, również przekąski, ponieważ urządzenia przygotowane do oferowania napojów granita mają też znacznie większą funkcjonalność. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Śliwki w occie winnym – zdrowie w słoiku poza sezonem

Published

on

Śliwki to ukochane owoce znacznej większości Polaków. Posiadają wspaniałe walory smakowe, a także cenione przez smakoszy i lekarzy właściwości prozdrowotne. Niestety, okres ich zbioru jest krótki i chcąc cieszyć się ich smakiem, trzeba poddać je procesowi, który zachowa je na okres poza sezonem. Popularną ich formą są śliwki w occie winnym.
(więcej…)

Continue Reading

Popularne