Connect with us

Zdrowie i Uroda

Jak poprawnie stosować nici dentystyczne

Published

on

Nici dentystyczne nie są najpopularniejszym narzędziem do utrzymania higieny jamy ustnej, a to błąd – jeśli nie stosujemy irygatora lub szczoteczki międzyzębowej, to płytka bakteryjna osadza się nam w miejscach, gdzie nie dotrze szczoteczka ani płukanka. Trzeba jednak wiedzieć, jak nici dentystyczne stosować, aby nie uszkodzić sobie dziąseł i szkliwa.

Jak wybrać nić dentystyczną?

Nim zaczniemy ją stosować, warto przyjrzeć się, jakie są rodzaje nici i które są dla nas najbardziej wskazane. Jednym z podstawowych parametrów jest nawoskowanie nici. Jeśli mamy zęby upakowane bardzo ciasno, powinniśmy zainwestować w nici woskowane. Ich powłoka pokryta woskiem sprawia, że nić łatwiej wprowadzić w przestrzeń międzyzębową. Do wyboru mamy np. nici Curaprox lekko woskowaną lub GUM woskowaną. Natomiast nici, których powierzchnia nie jest niczym pokryta (tu również producent GUM), nadają się do standardowych zębów, są przy tym nieco bardziej podatne na strzępienie. Dodatkowo, możemy wybrać nici z mentolem, które pozwalają zachować dłużej świeży oddech. Producenci stworzyli także nici przeznaczone dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne. Rosnąca popularnością cieszą się też specjalne uchwyty, dzięki którym nie musimy używać bezpośrednio dłoni. Inną propozycją dla osób, które mają bardzo ciasno upakowane zęby, są nitki-tasiemki. Ich kształt dodatkowo ułatwia wejście w przestrzeń międzyzębową i ich wyczyszczenie.

Jak poprawnie nitkować zęby?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż poprawne nitkowanie przyczynia się do poprawy stanu naszych zębów. Wykonując czynności zgodnie z instrukcją nie powinniśmy mieć żadnych problemów ani dodatkowych powikłań. Możemy skorzystać z uchwytów, ale równie dobrze i sprawnie nitkowanie przebiega wykonane własnoręcznie. Najpierw odcinamy kawałek nici – w zależności od zaleceń producenta ma on mieć od 30 do 50 cm. Koniec nici nawijamy na środkowy palec jednej dłoni – wystarczy tylko kawałek, bo na tę stronę będziemy później nawlekać zużyty fragment nici. Na drugą dłoń analogicznie nawlekamy resztę nici. Aby ją napiąć, trzymamy z obu stron kciukami i palcami wskazującymi. I tak napięty fragment (3 cm) wsuwamy między zęby przez tzw. punkt styczny. Podchodzimy nicią delikatnie pod dziąsło i przesuwamy wzdłuż ścianki zęba w dół lub w górę, w zależności od zęba. I tak czyścimy każdą stronę. Pod żadnym pozorem nie robimy tego poziomo, tzn. nie piłujemy zębów, ponieważ może to podrażnić dziąsła i spowodować ich cofnięcie. W ten sposób możemy być pewni, iż nasze przestrzenie międzyzębowe będą wolne od bakterii.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/przestrzenie-miedzyzebowe-nici-c4172

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Chlamydia tachomatis – najważniejsze informacje

Published

on

Chalmydia to bakteria mająca wiele różnych twarzy i powodująca różne zakażenia. W tym artykule przedstawimy jedno z jej obliczy, a mianowicie Chlamydię trachomatis, która odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo- płciowego oraz rzadziej – za zapalenie spojówek. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Perfekcyjny makijaż permanentny

Published

on

Perfekcyjny makijaż permanentny

Masz dość codziennego malowania ust bądź brwi? Chcesz wreszcie mieć perfekcyjne kreski na powiekach? Nie czekaj. Najlepiej od razu odwiedź gabinet Laser Skin Care i umów się na zabieg makijażu permanentnego. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Nifty – skuteczne, nieinwazyjne badanie prenatalne

Published

on

Nifty - skuteczne, nieinwazyjne badanie prenatalne

Badania prenatalne nie są niczym nowym. Z powodzeniem przeprowadza się je od lat i znane są przypadki, w których ich wyniki uratowały życie zarówno przyszłej matce, jak i jej potomkowi. Nie oznacza to jednak, że nie budzą one kontrowersji. Te o charakterze światopoglądowym można pominąć zakładając, że każdy powinien rozpatrzyć je samodzielnie. O wiele poważniejsze wydają się zastrzeżenia odnoszące się do ryzyka związanego z badaniami. To właśnie ono sprawia, że wiele kobiet rezygnuje z badań prenatalnych nawet pomimo tego, że poważnie zastanawia się nad ich przeprowadzeniem. (więcej…)

Continue Reading

Popularne