Connect with us

Zdrowie i Uroda

Fluor w pastach do zębów – za i przeciw

Published

on

Dlaczego boimy się fluoru? W ostatnim czasie z różnych stron słyszymy o szkodliwych skutkach spożywania tego pierwiastka. Czy w istocie warto rezygnować z fluoru w paście do zębów? Jakie są dopuszczalne dawki fluoru w pastach?

Właściwości fluoru

Fluor to pierwiastek (niemetal) z grupy fluorowców, który naturalnie występuje w formie gazu. W pastach do zębów nie używa się oczywiście czystego fluoru, ale fluorków sodu i innych związków tego pierwiastka. Ich główną funkcją w pastach do zębów jest wsparcie remineralizacji mikroubytków w zębach. Te drobne, niewidoczne gołym okiem ubytki prowadzą do próchnicy, stąd tak ważna jest profilaktyka fluorem. Zwraca się jednak uwagę na inne właściwości fluoru, które wskazują na jego toksyczność. Poza pastami znajdziemy go również w wodzie pitnej oraz np. w herbacie i rybach.

Nadmiar fluoru w organizmie człowieka może przynieść wiele negatywnych skutków. Jednym z nich jest fluoroza, spowodowana nadmiarem fluoru w organizmie człowieka. Objawia się plamami występującymi na zębach oraz osłabieniem kości. Aby do niej doszło dawka pierwiastka musiałaby być ogromna i raczej nie jest możliwe jego przedawkowanie za pomocą pasty do zębów, nawet przy częstym szczotkowaniu.

Dawki dopuszczalne w pastach do zębów

W Polsce maksymalna dawka dla dorosłej osoby w paście wynosi 1500 ppm. Wskaźnik ppm oznacza liczbę cząstek na milion części. Standardowo pasty dla dorosłych zawierają od 1000 do 1400 ppm. Dla dzieci ta wartość jest zdecydowanie niższa i wynosi 600 ppm. Należy jednak pamiętać o tym, aby szczególnie podczas pierwszych kroków z szorowaniem zębów zwracać uwagę, ile pasty dziecko nabiera i czy jej nie połyka. Dlaczego? Dawka fluoru dla dzieci jest wprawdzie niższa, ale maluchy mają tendencję do połykania pasty (zwłaszcza tej słodkiej), co potencjalnie może im zagrozić. Profilaktycznie możemy użyć past bez fluoru proponowanych przez takich producentów jak Buccotherm czy Jason.
Czy fluor jest konieczny w higienie jamy ustnej?

Obecnie istnieje na tyle dużo produktów go pozbawionych, iż wybór tak naprawdę należy do nas. Fluor bezsprzecznie pomaga w remineralizacji szkliwa, a dawki dopuszczane do użytku nie mogą wpływać na nasze organizmy w stopniu, w jakim niektóre źródła medycyny alternatywnej uważają. Ważne, aby rozumieć, iż istotniejsze od samej pasty są ruchy wymiatające podczas mycia zębów – to one w większym stopniu pozwalają dbać o czystość zębów. Pasta, bez względu na wybrany model, ma tylko działanie dodatkowe, odświeżające i bakteriobójcze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-pasty-do-zebow-c3900

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Chlamydia tachomatis – najważniejsze informacje

Published

on

Chalmydia to bakteria mająca wiele różnych twarzy i powodująca różne zakażenia. W tym artykule przedstawimy jedno z jej obliczy, a mianowicie Chlamydię trachomatis, która odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo- płciowego oraz rzadziej – za zapalenie spojówek. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Perfekcyjny makijaż permanentny

Published

on

Perfekcyjny makijaż permanentny

Masz dość codziennego malowania ust bądź brwi? Chcesz wreszcie mieć perfekcyjne kreski na powiekach? Nie czekaj. Najlepiej od razu odwiedź gabinet Laser Skin Care i umów się na zabieg makijażu permanentnego. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Nifty – skuteczne, nieinwazyjne badanie prenatalne

Published

on

Nifty - skuteczne, nieinwazyjne badanie prenatalne

Badania prenatalne nie są niczym nowym. Z powodzeniem przeprowadza się je od lat i znane są przypadki, w których ich wyniki uratowały życie zarówno przyszłej matce, jak i jej potomkowi. Nie oznacza to jednak, że nie budzą one kontrowersji. Te o charakterze światopoglądowym można pominąć zakładając, że każdy powinien rozpatrzyć je samodzielnie. O wiele poważniejsze wydają się zastrzeżenia odnoszące się do ryzyka związanego z badaniami. To właśnie ono sprawia, że wiele kobiet rezygnuje z badań prenatalnych nawet pomimo tego, że poważnie zastanawia się nad ich przeprowadzeniem. (więcej…)

Continue Reading

Popularne