Connect with us

Zdrowie i Uroda

Fluor w pastach do zębów – za i przeciw

Published

on

Dlaczego boimy się fluoru? W ostatnim czasie z różnych stron słyszymy o szkodliwych skutkach spożywania tego pierwiastka. Czy w istocie warto rezygnować z fluoru w paście do zębów? Jakie są dopuszczalne dawki fluoru w pastach?

Właściwości fluoru

Fluor to pierwiastek (niemetal) z grupy fluorowców, który naturalnie występuje w formie gazu. W pastach do zębów nie używa się oczywiście czystego fluoru, ale fluorków sodu i innych związków tego pierwiastka. Ich główną funkcją w pastach do zębów jest wsparcie remineralizacji mikroubytków w zębach. Te drobne, niewidoczne gołym okiem ubytki prowadzą do próchnicy, stąd tak ważna jest profilaktyka fluorem. Zwraca się jednak uwagę na inne właściwości fluoru, które wskazują na jego toksyczność. Poza pastami znajdziemy go również w wodzie pitnej oraz np. w herbacie i rybach.

Nadmiar fluoru w organizmie człowieka może przynieść wiele negatywnych skutków. Jednym z nich jest fluoroza, spowodowana nadmiarem fluoru w organizmie człowieka. Objawia się plamami występującymi na zębach oraz osłabieniem kości. Aby do niej doszło dawka pierwiastka musiałaby być ogromna i raczej nie jest możliwe jego przedawkowanie za pomocą pasty do zębów, nawet przy częstym szczotkowaniu.

Dawki dopuszczalne w pastach do zębów

W Polsce maksymalna dawka dla dorosłej osoby w paście wynosi 1500 ppm. Wskaźnik ppm oznacza liczbę cząstek na milion części. Standardowo pasty dla dorosłych zawierają od 1000 do 1400 ppm. Dla dzieci ta wartość jest zdecydowanie niższa i wynosi 600 ppm. Należy jednak pamiętać o tym, aby szczególnie podczas pierwszych kroków z szorowaniem zębów zwracać uwagę, ile pasty dziecko nabiera i czy jej nie połyka. Dlaczego? Dawka fluoru dla dzieci jest wprawdzie niższa, ale maluchy mają tendencję do połykania pasty (zwłaszcza tej słodkiej), co potencjalnie może im zagrozić. Profilaktycznie możemy użyć past bez fluoru proponowanych przez takich producentów jak Buccotherm czy Jason.
Czy fluor jest konieczny w higienie jamy ustnej?

Obecnie istnieje na tyle dużo produktów go pozbawionych, iż wybór tak naprawdę należy do nas. Fluor bezsprzecznie pomaga w remineralizacji szkliwa, a dawki dopuszczane do użytku nie mogą wpływać na nasze organizmy w stopniu, w jakim niektóre źródła medycyny alternatywnej uważają. Ważne, aby rozumieć, iż istotniejsze od samej pasty są ruchy wymiatające podczas mycia zębów – to one w większym stopniu pozwalają dbać o czystość zębów. Pasta, bez względu na wybrany model, ma tylko działanie dodatkowe, odświeżające i bakteriobójcze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-pasty-do-zebow-c3900

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Kiedy warto odwiedzić gabinet ginekologa?

Published

on

Kiedy warto odwiedzić gabinet ginekologa?

Wiele kobiet pytanych o to, dlaczego nie odwiedziły jeszcze ginekologa, zwraca uwagę na to, że jak dotąd nie miały potrzeby złożenia takiej wizyty w gabinecie. Jak to możliwe? Wiele wskazuje na to, że winne jest przestarzałe myślenie o ginekologu jako o osobie, która pomaga swoim pacjentkom jedynie wtedy, gdy ich zdrowie wyraźnie szwankuje. Aby takie myślenie zmienić, warto zadać sobie pytanie o to, kiedy najlepiej jest pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu ginekologicznego. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Jak wybrać salon od manicure hybrydowego?

Published

on

Metoda żelowa zdobienia paznokci z uwagi na swe jakże liczne zalety cieszy się obecnie coraz to większą popularnością. Niestety zazwyczaj dość trudno jest znaleźć odpowiedni salon, w którym by można było wykonać taki zabieg. Czym bowiem takim szczególnym charakteryzuje się metoda żelowa zdobienia paznokci? Jak znaleźć najlepszy salon?
(więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Nietrzymanie moczu

Published

on

Nietrzymanie moczu

Dolegliwością, która dotyka mnóstwo kobiet w różnym wieku jest nietrzymanie moczu. To problem, który w istotny sposób wpływa na samopoczucie kobiety, a także poziom jej samooceny. Nietrzymanie moczu skutkuje spadkiem samooceny, a także ograniczeniem aktywności społecznej. Dlatego tak ważne jest, aby szybko wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. (więcej…)

Continue Reading

Popularne