Connect with us

Zdrowie i Uroda

Endometrioza – gdzie się zaczyna i jak z nią skończyć ?

Published

on

Kiedy obserwacja własnego ciała oraz wszystkie symptomy zgadzają się z opisem endometriozy, w głowie kobiety zaczyna się nasuwać wiele pytań, jednak pierwszym z nich z pewnością jest: „I co dalej ?”

Medycyna wychodzi naprzeciw

Podstawową i najważniejszą rzeczą w diagnozie endometriozy, jest świadomość kobiety, że coś się z nią dzieje nie tak i podejmuje decyzję udania się do specjalisty. Wówczas otwiera się całe spektrum możliwości medycyny, która stoi naprzeciw chorobie, jej diagnozie i leczeniu. Endometrium leczenie powinno się zacząć w gabinecie ginekologa, który dzięki przeprowadzonemu wywiadowi, oraz wykonaniu podstawowych badań, pomoże stwierdzić, czy rzeczywiście endometrioza dotknęła organizmu.

Od ogółu do szczegółu

Obecna medycyna, choć wciąż borykająca się z problemem endometriozy, jako zjawiska dość powszechnego, ale wciąż jeszcze nierozpoznanego do końca, proponuje szereg rozwiązań celem, których jest potwierdzenie obecności choroby, oraz zlokalizowania jej ogniska.Podstawowe badanie ginekologiczne, USG, lub rezonans magnetyczny pozwalają na zilustrowanie obecności gruczołów torbielowatych, jednak nie dają 100% pewności, czy tkanki nie zasiedliły się w innych, niż oglądane na monitorze narządach.Do tej pory najbardziej powszechną metodą diagnostyki endometriozy jest laparoskopia, czyli wpuszczenie specjalnej kamery przez nacięcie w otworze pępka. Zabieg przeprowadzany jest w ogólnym znieczuleniu, jednak jest mało inwazyjny i nie absorbuje stanu rekonwalescencji pacjentki na długo.

Nowoczesność laboratoryjna

Innowacją w drodze do diagnostyki endometriozy jest test pobierany z krwi, który, opinią naukowców, gwarantuje 90% skuteczności w zlokalizowaniu i potwierdzeniu ogniska endometrium. Leczenie endometriozy może zatem przybrać inny wymiar, ponieważ wiąże się to z szybkim czasem reakcji i precyzyjnym umiejscowieniu zalążka choroby. Test z krwi jest obecnie w fazach prób i patentowania, dlatego, póki co, najbardziej skuteczną metodą jest wspomniana laparoskopia.

Endometrioza leczenie to do tej pory głównie laparoskopia i terapia hormonalna. Cel jest jeden – skuteczne zwalczanie choroby oraz ulga w bólu i dyskomforcie, jaki ta, każdego dnia funduje kobietom, skutecznie uprzykrzając ich codzienne życie. Chcąc cieszyć się zdrowiem i kobiecością, każda z pań powinna być świadoma powagi tej choroby, aby móc reagować.

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Komu pomaga dietetyk?

Published

on

Komu pomaga dietetyk?

Obecność gabinetów dietetycznych w polskich miastach nie stanowi dziś większego zaskoczenia. Nikt nie dziwi się też, że mamy do czynienia z miejscami, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Gdy jednak pada pytanie o to, czym właściwie zajmuje się dietetyk, okazuje się, że udzielenie odpowiedzi na nie może stanowić pewien problem. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Depilacja laserowa w gabinecie Medilaser

Published

on

Depilacja laserowa w gabinecie Medilaser

Niechciane owłosienie na ciele można usunąć na kilka możliwych sposobów. Jednym z nich jest naprawdę bardzo skuteczna depilacja laserowa, która zapewnia doskonałe efekty. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Chlamydia tachomatis – najważniejsze informacje

Published

on

Chalmydia to bakteria mająca wiele różnych twarzy i powodująca różne zakażenia. W tym artykule przedstawimy jedno z jej obliczy, a mianowicie Chlamydię trachomatis, która odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo- płciowego oraz rzadziej – za zapalenie spojówek. (więcej…)

Continue Reading

Popularne