Connect with us

Zdrowie i Uroda

Endometrioza – gdzie się zaczyna i jak z nią skończyć ?

Published

on

Kiedy obserwacja własnego ciała oraz wszystkie symptomy zgadzają się z opisem endometriozy, w głowie kobiety zaczyna się nasuwać wiele pytań, jednak pierwszym z nich z pewnością jest: „I co dalej ?”

Medycyna wychodzi naprzeciw

Podstawową i najważniejszą rzeczą w diagnozie endometriozy, jest świadomość kobiety, że coś się z nią dzieje nie tak i podejmuje decyzję udania się do specjalisty. Wówczas otwiera się całe spektrum możliwości medycyny, która stoi naprzeciw chorobie, jej diagnozie i leczeniu. Endometrium leczenie powinno się zacząć w gabinecie ginekologa, który dzięki przeprowadzonemu wywiadowi, oraz wykonaniu podstawowych badań, pomoże stwierdzić, czy rzeczywiście endometrioza dotknęła organizmu.

Od ogółu do szczegółu

Obecna medycyna, choć wciąż borykająca się z problemem endometriozy, jako zjawiska dość powszechnego, ale wciąż jeszcze nierozpoznanego do końca, proponuje szereg rozwiązań celem, których jest potwierdzenie obecności choroby, oraz zlokalizowania jej ogniska.Podstawowe badanie ginekologiczne, USG, lub rezonans magnetyczny pozwalają na zilustrowanie obecności gruczołów torbielowatych, jednak nie dają 100% pewności, czy tkanki nie zasiedliły się w innych, niż oglądane na monitorze narządach.Do tej pory najbardziej powszechną metodą diagnostyki endometriozy jest laparoskopia, czyli wpuszczenie specjalnej kamery przez nacięcie w otworze pępka. Zabieg przeprowadzany jest w ogólnym znieczuleniu, jednak jest mało inwazyjny i nie absorbuje stanu rekonwalescencji pacjentki na długo.

Nowoczesność laboratoryjna

Innowacją w drodze do diagnostyki endometriozy jest test pobierany z krwi, który, opinią naukowców, gwarantuje 90% skuteczności w zlokalizowaniu i potwierdzeniu ogniska endometrium. Leczenie endometriozy może zatem przybrać inny wymiar, ponieważ wiąże się to z szybkim czasem reakcji i precyzyjnym umiejscowieniu zalążka choroby. Test z krwi jest obecnie w fazach prób i patentowania, dlatego, póki co, najbardziej skuteczną metodą jest wspomniana laparoskopia.

Endometrioza leczenie to do tej pory głównie laparoskopia i terapia hormonalna. Cel jest jeden – skuteczne zwalczanie choroby oraz ulga w bólu i dyskomforcie, jaki ta, każdego dnia funduje kobietom, skutecznie uprzykrzając ich codzienne życie. Chcąc cieszyć się zdrowiem i kobiecością, każda z pań powinna być świadoma powagi tej choroby, aby móc reagować.

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Kiedy warto odwiedzić gabinet ginekologa?

Published

on

Kiedy warto odwiedzić gabinet ginekologa?

Wiele kobiet pytanych o to, dlaczego nie odwiedziły jeszcze ginekologa, zwraca uwagę na to, że jak dotąd nie miały potrzeby złożenia takiej wizyty w gabinecie. Jak to możliwe? Wiele wskazuje na to, że winne jest przestarzałe myślenie o ginekologu jako o osobie, która pomaga swoim pacjentkom jedynie wtedy, gdy ich zdrowie wyraźnie szwankuje. Aby takie myślenie zmienić, warto zadać sobie pytanie o to, kiedy najlepiej jest pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu ginekologicznego. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Jak wybrać salon od manicure hybrydowego?

Published

on

Metoda żelowa zdobienia paznokci z uwagi na swe jakże liczne zalety cieszy się obecnie coraz to większą popularnością. Niestety zazwyczaj dość trudno jest znaleźć odpowiedni salon, w którym by można było wykonać taki zabieg. Czym bowiem takim szczególnym charakteryzuje się metoda żelowa zdobienia paznokci? Jak znaleźć najlepszy salon?
(więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Nietrzymanie moczu

Published

on

Nietrzymanie moczu

Dolegliwością, która dotyka mnóstwo kobiet w różnym wieku jest nietrzymanie moczu. To problem, który w istotny sposób wpływa na samopoczucie kobiety, a także poziom jej samooceny. Nietrzymanie moczu skutkuje spadkiem samooceny, a także ograniczeniem aktywności społecznej. Dlatego tak ważne jest, aby szybko wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. (więcej…)

Continue Reading

Popularne