Connect with us

Ciekawe

Czym jest i jak działa separator?

Published

on

Separatory oleju to urządzenia wykorzystywane powszechnie między innymi do oczyszczania ścieków zanim ostatecznie zostaną odprowadzone do kanalizacji. Większość tego typu urządzeń w swoim działaniu wykorzystuje dwa zjawiska – sedymentacji oraz flotacji.

Jak zbudowany jest i na czym polega zasada działania separatora?

W dużej części przypadków producenci separatorów do wykonania obudowy wykorzystują wszelkiego rodzaju sztuczne tworzywa. Niekiedy zamiast tego stosuje się żelbet czy stal. Wnętrze tego typu urządzeń podzielone jest ściankami, posiadającymi specjalne otwory przelewowe przeznaczone na osadnik/część osadową. W przypadku separatorów ważną funkcję w budowie pełni także komora separacji.

Jak zostało już wspomniane, separatory oleju w sowim działaniu wykorzystują zjawisko sedymentacji oraz flotacji. To właśnie dzięki wykorzystaniu tych procesów oddzielenie tłuszczy, ale i innego rodzaju zanieczyszczeń (przede wszystkim substancji ropopochodnych oraz wszystkich zanieczyszczeń, które wydostają się na powierzchnię cieków), zanim jeszcze ostatecznie ścieki trafią bezpośrednio do kanalizacji.

Podział separatorów

Separatory dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, które usuwają. Podział wygląda w sposób następujący:

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego separatora do rodzaju występujących zanieczyszczeń – tylko gdy jest odpowiednio dobrane, takie urządzenie całkowicie spełnia oczekiwane od niego funkcje, starannie i bardzo dokładnie oczyszczając wodę z zalegających w niej zanieczyszczeń. A przecież głównym zadaniem separatorów jest oczyszczanie ścieków.

Charakterystyka poszczególnych rodzai separatorów

Separatory substancji ropopochodnych stosowane są przede wszystkim do oczyszczania wód deszczowych, roztopowych i poprocesowych. Oczyszczaniu poddawana jest w szczególności woda pochodząca z terenów, które są zagrożone skażeniem substancjami ropopochodnymi.

Separatory oleju swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim:

  • w zakładach przetwórstwa ziemniaczanego,
  • w hotelach,
  • w restauracjach,
  • w barach szybkiej obsługi,
  • w zakładach mięsnych,
  • w zakładach przetwórstwa warzywnego.

Separatory tłuszczu/oleju idealnie sprawdzą się w zastosowaniu w takich miejscach jak bary, restauracje, kuchnie (zarówno domowe ja i te nieco bardziej profesjonalne), w mięsnych zakładach oraz w każdym dowolnym miejscu, w którym dość duży problem stanowią tak zwane ścieki technologiczne charakteryzujące się bardzo wysokim stężeniem tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Continue Reading

Ciekawe

Sklep z żelkami

Published

on

Sklep z żelkami

Stojący na naprawdę wysokim poziomie sklep z żelkami, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych klientów. Oferuje szeroki wybór żelków w różnych smakach i kolorach, co pozwoli wybrać żelki idealnie wpisujące się w potrzeby i oczekiwania. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Sklep spożywczy Spar w Krakowie na Ruczaju

Published

on

Sklep spożywczy Spar w Krakowie na Ruczaju

Galeria handlowa Lubostroń 15 w Krakowie na Ruczaju przygotowała dla odwiedzających nasze podwoje klientów szereg znakomitych propozycji. Jedną z naszych gwiazd jest sklep spożywczy Spar w Krakowie na Ruczaju, czyli sklep ogólnospożywczy w zupełnie nowym wydaniu. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Usługi transportowe z Polski do Holandii

Published

on

Usługi transportowe z Polski do Holandii

Usługi transportowe świadczone przez polskie firmy wykraczają dzisiaj poza Polskę. Wśród tych, które cieszą się niemałą popularnością znajdują się usługi transportowe z Polski do Holandii. (więcej…)

Continue Reading

Popularne