Connect with us

Ciekawe

Czym jest i jak działa separator?

Published

on

Separatory oleju to urządzenia wykorzystywane powszechnie między innymi do oczyszczania ścieków zanim ostatecznie zostaną odprowadzone do kanalizacji. Większość tego typu urządzeń w swoim działaniu wykorzystuje dwa zjawiska – sedymentacji oraz flotacji.

Jak zbudowany jest i na czym polega zasada działania separatora?

W dużej części przypadków producenci separatorów do wykonania obudowy wykorzystują wszelkiego rodzaju sztuczne tworzywa. Niekiedy zamiast tego stosuje się żelbet czy stal. Wnętrze tego typu urządzeń podzielone jest ściankami, posiadającymi specjalne otwory przelewowe przeznaczone na osadnik/część osadową. W przypadku separatorów ważną funkcję w budowie pełni także komora separacji.

Jak zostało już wspomniane, separatory oleju w sowim działaniu wykorzystują zjawisko sedymentacji oraz flotacji. To właśnie dzięki wykorzystaniu tych procesów oddzielenie tłuszczy, ale i innego rodzaju zanieczyszczeń (przede wszystkim substancji ropopochodnych oraz wszystkich zanieczyszczeń, które wydostają się na powierzchnię cieków), zanim jeszcze ostatecznie ścieki trafią bezpośrednio do kanalizacji.

Podział separatorów

Separatory dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, które usuwają. Podział wygląda w sposób następujący:

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego separatora do rodzaju występujących zanieczyszczeń – tylko gdy jest odpowiednio dobrane, takie urządzenie całkowicie spełnia oczekiwane od niego funkcje, starannie i bardzo dokładnie oczyszczając wodę z zalegających w niej zanieczyszczeń. A przecież głównym zadaniem separatorów jest oczyszczanie ścieków.

Charakterystyka poszczególnych rodzai separatorów

Separatory substancji ropopochodnych stosowane są przede wszystkim do oczyszczania wód deszczowych, roztopowych i poprocesowych. Oczyszczaniu poddawana jest w szczególności woda pochodząca z terenów, które są zagrożone skażeniem substancjami ropopochodnymi.

Separatory oleju swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim:

  • w zakładach przetwórstwa ziemniaczanego,
  • w hotelach,
  • w restauracjach,
  • w barach szybkiej obsługi,
  • w zakładach mięsnych,
  • w zakładach przetwórstwa warzywnego.

Separatory tłuszczu/oleju idealnie sprawdzą się w zastosowaniu w takich miejscach jak bary, restauracje, kuchnie (zarówno domowe ja i te nieco bardziej profesjonalne), w mięsnych zakładach oraz w każdym dowolnym miejscu, w którym dość duży problem stanowią tak zwane ścieki technologiczne charakteryzujące się bardzo wysokim stężeniem tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Continue Reading

Ciekawe

Czym tak naprawdę jest coaching?

Published

on

Czym tak naprawdę jest coaching?

Coaching to jeden z tych terminów, o których z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że są modne. Okazuje się jednak, że choć mówimy o nim sporo, ciągle jeszcze trudno jest nam odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie się zajmuje i na jakie wymierne korzyści z nim związane możemy liczyć. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Jak przygotować grunty inwestycyjne na sprzedaż?

Published

on

Mając działkę można ją po prostu sprzedać, a można też przygotować ją tak, aby jej wartość wzrosła naprawdę wielokrotnie. Drugie postępowanie jest obecnie coraz częstsze i nosi nazwę przygotowania gruntów inwestycyjnych na sprzedaż.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Niezbędne alkomaty policyjne

Published

on

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się bardzo dużo różnorodnych alkomatów policyjnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ ludzie coraz częściej decydują się na zakup alkomatu policyjnego, który może okazać się bardzo przydatnym narzędziem po całonocnej imprezie. Alkomat policyjny jednak jest urządzeniem, który choć jest coraz bardziej popularny, ma bardzo różnorodne ceny. Zatem na zakup jakiego produktu warto się zdecydować?
(więcej…)

Continue Reading

Popularne