Connect with us

Ciekawe

Czym jest i jak działa separator?

Published

on

Separatory oleju to urządzenia wykorzystywane powszechnie między innymi do oczyszczania ścieków zanim ostatecznie zostaną odprowadzone do kanalizacji. Większość tego typu urządzeń w swoim działaniu wykorzystuje dwa zjawiska – sedymentacji oraz flotacji.

Jak zbudowany jest i na czym polega zasada działania separatora?

W dużej części przypadków producenci separatorów do wykonania obudowy wykorzystują wszelkiego rodzaju sztuczne tworzywa. Niekiedy zamiast tego stosuje się żelbet czy stal. Wnętrze tego typu urządzeń podzielone jest ściankami, posiadającymi specjalne otwory przelewowe przeznaczone na osadnik/część osadową. W przypadku separatorów ważną funkcję w budowie pełni także komora separacji.

Jak zostało już wspomniane, separatory oleju w sowim działaniu wykorzystują zjawisko sedymentacji oraz flotacji. To właśnie dzięki wykorzystaniu tych procesów oddzielenie tłuszczy, ale i innego rodzaju zanieczyszczeń (przede wszystkim substancji ropopochodnych oraz wszystkich zanieczyszczeń, które wydostają się na powierzchnię cieków), zanim jeszcze ostatecznie ścieki trafią bezpośrednio do kanalizacji.

Podział separatorów

Separatory dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj zanieczyszczeń, które usuwają. Podział wygląda w sposób następujący:

Bardzo istotny jest dobór odpowiedniego separatora do rodzaju występujących zanieczyszczeń – tylko gdy jest odpowiednio dobrane, takie urządzenie całkowicie spełnia oczekiwane od niego funkcje, starannie i bardzo dokładnie oczyszczając wodę z zalegających w niej zanieczyszczeń. A przecież głównym zadaniem separatorów jest oczyszczanie ścieków.

Charakterystyka poszczególnych rodzai separatorów

Separatory substancji ropopochodnych stosowane są przede wszystkim do oczyszczania wód deszczowych, roztopowych i poprocesowych. Oczyszczaniu poddawana jest w szczególności woda pochodząca z terenów, które są zagrożone skażeniem substancjami ropopochodnymi.

Separatory oleju swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim:

  • w zakładach przetwórstwa ziemniaczanego,
  • w hotelach,
  • w restauracjach,
  • w barach szybkiej obsługi,
  • w zakładach mięsnych,
  • w zakładach przetwórstwa warzywnego.

Separatory tłuszczu/oleju idealnie sprawdzą się w zastosowaniu w takich miejscach jak bary, restauracje, kuchnie (zarówno domowe ja i te nieco bardziej profesjonalne), w mięsnych zakładach oraz w każdym dowolnym miejscu, w którym dość duży problem stanowią tak zwane ścieki technologiczne charakteryzujące się bardzo wysokim stężeniem tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Continue Reading

Ciekawe

Co warto wiedzieć o przydomowych przepompowniach ścieków?

Published

on

Przydomowe przepompownie ścieków służą do odprowadzania ścieków, czy to komunalnych, czy sanitarnych do dostępnej kanalizacji zbiorczej albo do pobliskiej oczyszczalni ścieków. Takie urządzenia są stosowane w przypadkach, gdy nie ma możliwości podłączenia domu do ogólnego systemu wodno-kanalizacyjnego albo wykonanie takiej instalacji jest mało opłacalne.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Sprzedaż fotobudek

Published

on

Podczas organizowania imprezy należy zadbać nie tylko o dobre jedzenie ale także o to, żeby jej uczestnicy świetnie się bawili. Z pewnością zapamiętają bardzo dobrze zabawę z foto-budką, która jednocześnie zatrzyma wspomnienia na długo. Może także przyczynić się do uzyskania niepowtarzalnej pamiątki z organizowanej imprezy lub przyjęcia.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Ulubione napoje i nie tylko

Published

on

Ulubione napoje i nie tylko

Granita to marka, która już od kilku lat robi prawdziwą furorę wszędzie tam, gdzie ludzie mają ochotę na zimne napoje i przekąski. Tak, również przekąski, ponieważ urządzenia przygotowane do oferowania napojów granita mają też znacznie większą funkcjonalność. (więcej…)

Continue Reading

Popularne