Connect with us

Ciekawe

Chrzan – niezbędny element domowej apteczki

Published

on

Obecnie ludzie faszerują się aptecznymi specyfikami, nawet gdy dopada ich zwykłe przeziębienie czy mały katar. Z tak łagodnymi dolegliwościami warto natomiast walczyć przy pomocy domowych sposobów – np. poprzez zastosowanie chrzanu tartego. Jego właściwości szybko pokonają liczne bakterie i wirusy.

Jak przygotować leczniczy syrop z chrzanu?

Na co dzień można oczywiście zajadać zwykły chrzan tarty, dodając go do sosów czy kanapek, bądź świeży korzeń chrzanu. Gdy jednak dojdzie już do rozwoju infekcji, warto wspomóc swoje leczenie domowym syropem. A jak go wykonać?

Około sto gramów świeżo startego chrzanu należy zmieszać z połową szklanki przegotowanej wody i odstawić na trzydzieści minut. Powstały w słoiku sok trzeba wycisnąć i czymś dosłodzić (najlepiej miodem bądź naturalnym sokiem owocowym). Wymieszaną dokładnie miksturę można pić do trzech razy dziennie. Zahamuje ona rozwój infekcji dróg oddechowych.

W jaki sposób chrzan wspomaga leczenie kataru i kaszlu?

Korzeń chrzanu oraz chrzan tarty zawierają spore ilości substancji antybakteryjnych. Znajdują się wśród nich fitoncydy, lizozym oraz fenyloetyl. Swoim działaniem nie różnią się one od najdroższych, aptecznych antybiotyków, a na pewno są dużo lepsze od leków sprzedawanych bez recepty.

Już w dawnych czasach chrzanem tartym leczono przeziębienia oraz grypy. Dziś przede wszystkim stosuje się go w celu zahamowania kaszlu, ponieważ ułatwia on pozbywanie się wydzieliny. Niektórzy leczą nim nawet zapalenie zatok, ponieważ znajdujące się w chrzanie olejki eteryczne doskonale udrażniają zatoki.

Czy każdy może spokojnie leczyć się chrzanem?

Niestety, nawet tak naturalny i prosty chrzan nie jest odpowiednim produktem dla wszystkich. Niektórzy wręcz nie powinni go spożywać, gdyż może to u nich doprowadzić do pojawienia się licznych i uciążliwych skutków ubocznych. Kto zatem nie skorzysta z tego domowego lekarstwa?

Na pewno po chrzan tarty nie powinny sięgać osoby cierpiące na wrzody żołądka, różne dolegliwości wątroby czy mające problemy ze zgagą. Ludzie zdrowi muszą natomiast uważać z jego ilością, by nie przekraczać w ciągu dnia dawki 40 gramów rośliny. Większa porcja chrzanu może bowiem podrażniać jelita, nerki oraz żołądek.

Chrzan tarty kupisz na sklep.vitapol.net

Continue Reading

Ciekawe

Czym tak naprawdę jest coaching?

Published

on

Czym tak naprawdę jest coaching?

Coaching to jeden z tych terminów, o których z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że są modne. Okazuje się jednak, że choć mówimy o nim sporo, ciągle jeszcze trudno jest nam odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym właściwie się zajmuje i na jakie wymierne korzyści z nim związane możemy liczyć. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Niezbędne alkomaty policyjne

Published

on

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się bardzo dużo różnorodnych alkomatów policyjnych. Nic w tym dziwnego, ponieważ ludzie coraz częściej decydują się na zakup alkomatu policyjnego, który może okazać się bardzo przydatnym narzędziem po całonocnej imprezie. Alkomat policyjny jednak jest urządzeniem, który choć jest coraz bardziej popularny, ma bardzo różnorodne ceny. Zatem na zakup jakiego produktu warto się zdecydować?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Dobry serwis narciarski

Published

on

Przynajmniej miesiąc przed wyjazdem na narty warto sprawdzić stan swojego sprzętu w odpowiednio do tego przygotowanym serwisie, który zajmie się wszystkim profesjonalnie i bez pośpiechu. Szybkie ostrzenie nart przed samym wyjazdem mija się z celem – szybko wykonana praca nie zawsze, a raczej nawet rzadko równo się pracy dobrze wykonanej.
(więcej…)

Continue Reading

Popularne