Connect with us

Ciekawe

Chrzan – niezbędny element domowej apteczki

Published

on

Obecnie ludzie faszerują się aptecznymi specyfikami, nawet gdy dopada ich zwykłe przeziębienie czy mały katar. Z tak łagodnymi dolegliwościami warto natomiast walczyć przy pomocy domowych sposobów – np. poprzez zastosowanie chrzanu tartego. Jego właściwości szybko pokonają liczne bakterie i wirusy.

Jak przygotować leczniczy syrop z chrzanu?

Na co dzień można oczywiście zajadać zwykły chrzan tarty, dodając go do sosów czy kanapek, bądź świeży korzeń chrzanu. Gdy jednak dojdzie już do rozwoju infekcji, warto wspomóc swoje leczenie domowym syropem. A jak go wykonać?

Około sto gramów świeżo startego chrzanu należy zmieszać z połową szklanki przegotowanej wody i odstawić na trzydzieści minut. Powstały w słoiku sok trzeba wycisnąć i czymś dosłodzić (najlepiej miodem bądź naturalnym sokiem owocowym). Wymieszaną dokładnie miksturę można pić do trzech razy dziennie. Zahamuje ona rozwój infekcji dróg oddechowych.

W jaki sposób chrzan wspomaga leczenie kataru i kaszlu?

Korzeń chrzanu oraz chrzan tarty zawierają spore ilości substancji antybakteryjnych. Znajdują się wśród nich fitoncydy, lizozym oraz fenyloetyl. Swoim działaniem nie różnią się one od najdroższych, aptecznych antybiotyków, a na pewno są dużo lepsze od leków sprzedawanych bez recepty.

Już w dawnych czasach chrzanem tartym leczono przeziębienia oraz grypy. Dziś przede wszystkim stosuje się go w celu zahamowania kaszlu, ponieważ ułatwia on pozbywanie się wydzieliny. Niektórzy leczą nim nawet zapalenie zatok, ponieważ znajdujące się w chrzanie olejki eteryczne doskonale udrażniają zatoki.

Czy każdy może spokojnie leczyć się chrzanem?

Niestety, nawet tak naturalny i prosty chrzan nie jest odpowiednim produktem dla wszystkich. Niektórzy wręcz nie powinni go spożywać, gdyż może to u nich doprowadzić do pojawienia się licznych i uciążliwych skutków ubocznych. Kto zatem nie skorzysta z tego domowego lekarstwa?

Na pewno po chrzan tarty nie powinny sięgać osoby cierpiące na wrzody żołądka, różne dolegliwości wątroby czy mające problemy ze zgagą. Ludzie zdrowi muszą natomiast uważać z jego ilością, by nie przekraczać w ciągu dnia dawki 40 gramów rośliny. Większa porcja chrzanu może bowiem podrażniać jelita, nerki oraz żołądek.

Chrzan tarty kupisz na sklep.vitapol.net

Continue Reading

Ciekawe

Czym jest i jak działa separator?

Published

on

Separatory oleju to urządzenia wykorzystywane powszechnie między innymi do oczyszczania ścieków zanim ostatecznie zostaną odprowadzone do kanalizacji. Większość tego typu urządzeń w swoim działaniu wykorzystuje dwa zjawiska – sedymentacji oraz flotacji.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Ulubione napoje i nie tylko

Published

on

Ulubione napoje i nie tylko

Granita to marka, która już od kilku lat robi prawdziwą furorę wszędzie tam, gdzie ludzie mają ochotę na zimne napoje i przekąski. Tak, również przekąski, ponieważ urządzenia przygotowane do oferowania napojów granita mają też znacznie większą funkcjonalność. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Śliwki w occie winnym – zdrowie w słoiku poza sezonem

Published

on

Śliwki to ukochane owoce znacznej większości Polaków. Posiadają wspaniałe walory smakowe, a także cenione przez smakoszy i lekarzy właściwości prozdrowotne. Niestety, okres ich zbioru jest krótki i chcąc cieszyć się ich smakiem, trzeba poddać je procesowi, który zachowa je na okres poza sezonem. Popularną ich formą są śliwki w occie winnym.
(więcej…)

Continue Reading

Popularne