Connect with us

Zdrowie i Uroda

Chlamydia tachomatis – najważniejsze informacje

Published

on

Chalmydia to bakteria mająca wiele różnych twarzy i powodująca różne zakażenia. W tym artykule przedstawimy jedno z jej obliczy, a mianowicie Chlamydię trachomatis, która odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo- płciowego oraz rzadziej – za zapalenie spojówek.

Chalmydia trachomatis – przedstawienie

Zacznijmy jednak od początku. Generalnie rzecz ujmując Chlamydia zaliczana jest do bakterii atypowych, różniących się nieco budową i strukturą. Z tego faktu wynikają dwie ważne informacje. Po pierwsze – leczenie takich bakterii atypowych, w tym leczenie Chlamydii wymaga nieco innych leków. Po drugie zaś -zakażenia nie przebiegają w konwencjonalny sposób i nie dają charakterystycznych objawów.

Tu Chlamydia trachomatis przede wszystkim przenoszona jest drogą kontaktów płciowych. Powoduje różne zakażenia układu moczowo – płciowego, z czym najczęściej dochodzi do śluzowo – ropnych zakażeń szyjki macicy u kobiet czy cewki moczowej u mężczyzn. Nieraz jednak rozwija się także zapalenie gruczołów przedsionkowych u kobiet czy u panów zapalenie jąder, najądrzy albo gruczołu krokowego. U noworodków, jeśli matka w trakcie porodu naturalnego miała Chlamydię, możliwe jest zapalenie spojówek o tej etiologii.

Objawy zakażenia Chlamydią

Jak prezentują się objawy zakażenia? Najczęściej dochodzi do śluzowo – ropnego wycieku albo upławów. Do tego dochodzą nieraz bóle podczas oddawania moczu oraz bóle w podbrzuszu. W przypadku zapalenia spojówek dochodzi do pojawienia się ropnej wydzieliny oraz zaczerwienienia, bólu i obrzęku.

Jak zatem widać – nie są to bardzo specyficzne objawy. Należy jednak podkreślić, że jeśli wystąpią one u nas albo cokolwiek innego nas zaniepokoi, to konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Co istotne – zakażenia Chlamydią mogą dać bardzo poważne powikłania, z niepłodnością włącznie, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Leczenie Chlamydii

Na koniec warto powiedzieć kilka słów generalnie o leczeniu tej bakterii. Otóż Chlamydia wymaga zdecydowanie antybiotykoterapii. Konieczne jest tutaj zastosowanie antybiotyków z grupy makrolidów, które właśnie działają na tę bakterię.

Trzeba jeszcze podkreślić to, że konieczne jest także zbadanie i najczęściej leczenie partnerki albo partnera. Bakteria ta bowiem bardzo szybko szerzy się drogą płciową.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Kiedy warto odwiedzić gabinet ginekologa?

Published

on

Kiedy warto odwiedzić gabinet ginekologa?

Wiele kobiet pytanych o to, dlaczego nie odwiedziły jeszcze ginekologa, zwraca uwagę na to, że jak dotąd nie miały potrzeby złożenia takiej wizyty w gabinecie. Jak to możliwe? Wiele wskazuje na to, że winne jest przestarzałe myślenie o ginekologu jako o osobie, która pomaga swoim pacjentkom jedynie wtedy, gdy ich zdrowie wyraźnie szwankuje. Aby takie myślenie zmienić, warto zadać sobie pytanie o to, kiedy najlepiej jest pomyśleć o odwiedzeniu gabinetu ginekologicznego. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Jak wybrać salon od manicure hybrydowego?

Published

on

Metoda żelowa zdobienia paznokci z uwagi na swe jakże liczne zalety cieszy się obecnie coraz to większą popularnością. Niestety zazwyczaj dość trudno jest znaleźć odpowiedni salon, w którym by można było wykonać taki zabieg. Czym bowiem takim szczególnym charakteryzuje się metoda żelowa zdobienia paznokci? Jak znaleźć najlepszy salon?
(więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Nietrzymanie moczu

Published

on

Nietrzymanie moczu

Dolegliwością, która dotyka mnóstwo kobiet w różnym wieku jest nietrzymanie moczu. To problem, który w istotny sposób wpływa na samopoczucie kobiety, a także poziom jej samooceny. Nietrzymanie moczu skutkuje spadkiem samooceny, a także ograniczeniem aktywności społecznej. Dlatego tak ważne jest, aby szybko wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. (więcej…)

Continue Reading

Popularne