Connect with us

Zdrowie i Uroda

Chlamydia tachomatis – najważniejsze informacje

Published

on

Chalmydia to bakteria mająca wiele różnych twarzy i powodująca różne zakażenia. W tym artykule przedstawimy jedno z jej obliczy, a mianowicie Chlamydię trachomatis, która odpowiedzialna jest za zakażenia układu moczowo- płciowego oraz rzadziej – za zapalenie spojówek.

Chalmydia trachomatis – przedstawienie

Zacznijmy jednak od początku. Generalnie rzecz ujmując Chlamydia zaliczana jest do bakterii atypowych, różniących się nieco budową i strukturą. Z tego faktu wynikają dwie ważne informacje. Po pierwsze – leczenie takich bakterii atypowych, w tym leczenie Chlamydii wymaga nieco innych leków. Po drugie zaś -zakażenia nie przebiegają w konwencjonalny sposób i nie dają charakterystycznych objawów.

Tu Chlamydia trachomatis przede wszystkim przenoszona jest drogą kontaktów płciowych. Powoduje różne zakażenia układu moczowo – płciowego, z czym najczęściej dochodzi do śluzowo – ropnych zakażeń szyjki macicy u kobiet czy cewki moczowej u mężczyzn. Nieraz jednak rozwija się także zapalenie gruczołów przedsionkowych u kobiet czy u panów zapalenie jąder, najądrzy albo gruczołu krokowego. U noworodków, jeśli matka w trakcie porodu naturalnego miała Chlamydię, możliwe jest zapalenie spojówek o tej etiologii.

Objawy zakażenia Chlamydią

Jak prezentują się objawy zakażenia? Najczęściej dochodzi do śluzowo – ropnego wycieku albo upławów. Do tego dochodzą nieraz bóle podczas oddawania moczu oraz bóle w podbrzuszu. W przypadku zapalenia spojówek dochodzi do pojawienia się ropnej wydzieliny oraz zaczerwienienia, bólu i obrzęku.

Jak zatem widać – nie są to bardzo specyficzne objawy. Należy jednak podkreślić, że jeśli wystąpią one u nas albo cokolwiek innego nas zaniepokoi, to konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie. Co istotne – zakażenia Chlamydią mogą dać bardzo poważne powikłania, z niepłodnością włącznie, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Leczenie Chlamydii

Na koniec warto powiedzieć kilka słów generalnie o leczeniu tej bakterii. Otóż Chlamydia wymaga zdecydowanie antybiotykoterapii. Konieczne jest tutaj zastosowanie antybiotyków z grupy makrolidów, które właśnie działają na tę bakterię.

Trzeba jeszcze podkreślić to, że konieczne jest także zbadanie i najczęściej leczenie partnerki albo partnera. Bakteria ta bowiem bardzo szybko szerzy się drogą płciową.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Komu pomaga dietetyk?

Published

on

Komu pomaga dietetyk?

Obecność gabinetów dietetycznych w polskich miastach nie stanowi dziś większego zaskoczenia. Nikt nie dziwi się też, że mamy do czynienia z miejscami, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Gdy jednak pada pytanie o to, czym właściwie zajmuje się dietetyk, okazuje się, że udzielenie odpowiedzi na nie może stanowić pewien problem. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Depilacja laserowa w gabinecie Medilaser

Published

on

Depilacja laserowa w gabinecie Medilaser

Niechciane owłosienie na ciele można usunąć na kilka możliwych sposobów. Jednym z nich jest naprawdę bardzo skuteczna depilacja laserowa, która zapewnia doskonałe efekty. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Endometrioza – gdzie się zaczyna i jak z nią skończyć ?

Published

on

Kiedy obserwacja własnego ciała oraz wszystkie symptomy zgadzają się z opisem endometriozy, w głowie kobiety zaczyna się nasuwać wiele pytań, jednak pierwszym z nich z pewnością jest: „I co dalej ?”
(więcej…)

Continue Reading

Popularne