Connect with us

Dom i Wnętrze

Bezpieczne jeździectwo: kask na konia czy toczek?

Published

on

Każda osoba jeżdżąca konno, zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie, powinna zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Podstawowym elementem mającym go zapewnić jest nakrycie głowy chroniące czaszkę podczas ewentualnego upadku albo przejażdżki po zalesionym terenie. W sklepach ze specjalistycznym sprzętem i akcesoriami dla jeźdźców znajdziemy dwa rodzaje nakryć głowy: toczki oraz kaski. Który wariant lepiej spełni swoje zadanie? Sprawdź nasze rady!

Toczek

Toczek jest eleganckim dodatkiem, który bez wątpienia dodaje osobie siedzącej w siodle uroku. Jednak eksperci zaznaczają, że toczek w znacznie mniejszym stopniu chroni głowę niż solidny kask. Toczki produkowane są zazwyczaj z cienkiej warstwy włókna szklanego  pokrywanego od zewnątrz miękkim, aksamitnym materiałem. Z tyłu zazwyczaj znajduje się ozdobna kokardka. Tego typu tworzywo nie zapewni odpowiedniej ochrony podczas mocnego uderzenia. Ponadto, toczki zapinane są na regulowany pasek z klamrą i nie ma możliwości dopasowania ich do obwodu głowy.

Kask na konia

Znacznie bardziej funkcjonalny okazuje się kask na konia. Każdy solidny model mający specjalistyczne certyfikaty zaprojektowany jest w taki sposób, aby przyjmować na siebie siłę wstrząsu podczas wypadku. Wykonane zazwyczaj z poliwęglanu nakrycie pęka podczas mocnego uderzenia, dzięki czemu czaszka pozostaje zazwyczaj nienaruszona. Walorem kasków jest możliwość dopasowywania ich do obwodu głowy użytkownika (ta właściwość ma szczególnie duże znaczenie dla rodziców kompletujących strój jeździecki dla rosnących dzieci). Nowoczesne kaski wyposażone są w gąbczaste wkłady pochłaniające pot i amortyzujące wstrząsy. Dzięki systemom regulacyjnym intensywne słońce i wysoka temperatura nie są utrudniają w dużym stopniu treningu na świeżym powietrzu.

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Meble ogrodowe industrialne – niebanalny sposób na aranżację

Published

on

Stworzenie w ogrodzie wyjątkowej przestrzeni wypoczynkowej jest dzisiaj prostsze  niż myślimy. Dzięki odpowiednim meblom i dodatkom możliwe jest wykreowanie strefy, w której odpoczywać będą wszyscy domownicy. Meble ogrodowe industrialne to jedna z ciekawszych propozycji, która z pewnością przyciągnie wzrok i pozwoli cieszyć się niebanalną strefą wypoczynkową.

(więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Zakup pierwszego drzewka bonsai

Published

on

Drzewka bonsai to rośliny, które można trzymać zarówno w domu, jak i na dworze. Wszystko zależy od wybranego gatunku drzewa. Jednak trzeba podkreślić, że jest to roślina, która potrzebuje specyficznej opieki i nie każdy temu podoła. W tym artykule powiemy, na co zwrócić uwagę przy zakupie drzewka bonsai.
(więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

USG dopplerowskie do oceny stanu naczyń krwionośnych

Published

on

USG dopplerowskie to niezwykle przydatne i nieinwazyjne badanie, służące do diagnozowania różnych schorzeń naczyniowych. W czasie badania lekarz może dokładnie zaobserwować, jak wygląda przepływ krwi przez żyły i tętnice oraz narządy. Ultrasonografia dopplerowska podobnie jak tradycyjne USG wykorzystuje w działaniu ultradźwięki, a dodatkowo efekt Dopplera. Oznacza to, że ultradźwięki emitowane przez głowice odbijają się od krwinek w ciele człowieka i wracają, wydając dźwięki różniące się między sobą w zależności od tego, jak daleko zdążyły przemieścić się krwinki. Dzięki temu możliwe jest określenie prędkości oraz kierunku przepływu krwi. W jakich sytuacjach badanie jest przydatne? Pomaga przy wykrywaniu oraz różnicowaniu zmian nowotworowych, w ocenie ukrwienia narządów po przeszczepach, w diagnostyce niepłodności, w wykrywaniu patologii ciąży oraz w mapowaniu sieci naczyń krwionośnych przed zabiegami. (więcej…)

Continue Reading

Popularne

https://benkanejohns.com/jazda-konna-swietny-sposob-na-budowanie-kondycji/ https://corralesartists.org/brazowa-odznaka-jezdziecka-czym-jest-i-jak-ja-zdobyc/ https://malgo.com.pl/hkm-czaprak-zadbaj-o-wygode-swojego-konia/