Connect with us

Ciekawe

Badania lekarskie przed przyjęciem do pracy

Published

on

Na profilaktyczne badania pracodawca zobowiązany jest kierować wszystkich pracowników, których zatrudnia u siebie w oparciu o umowę o pracę. Tego rodzaju badania medyczne muszą przede wszystkim sprawdzić, czy dany pracownik posiada odpowiedni stan zdrowia oraz predyspozycje niezbędne do pracy na wyznaczonym stanowisku. Obowiązkiem pracodawcy jest kontrola nad tym, aby żaden z pracowników nie świadczył pracy na jego rzecz, jeśli nie posiada do tego ważnego orzeczenia lekarskiego.

Wstępne badania

Wstępne badanie, które najczęściej przeprowadzane jest w przypadku pracowników, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę u danego przedsiębiorcy ma za zadanie ocenić, czy osoba ubiegająca się o dane stanowisko posiada wszystkie odpowiednie zdolności (z puntu widzenia medycyny) do wykonywania takiej, a nie innej pracy. Badania wstępne, poza tym, że dotyczą nowo przyjętych pracowników obowiązują również:
– pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska,
– pracowników zmieniających nawet czasowo stanowisko pracy na takie, w którym panują czynniki uciążliwe.
Badania dotyczą wszystkich pracowników zatrudnionych na umowę o prace, niezależnie od tego, w jakim wymiarze godzin pełnią oni pracę na rzecz pracodawcy. To, co podlega badaniom okresowym czy wstępnym zależy przede wszystkim od stanowiska, jaki pracownik będzie zajmował lub na którym dotychczas pracował. Niezależnie jednak od tego, zawsze obowiązkowym punktem wszystkich badań wstępnych jest wizyta u lekarza specjalisty z dziedziny medycyny pracy. Lekarz, w razie wątpliwości kieruje na dodatkowe badania medyczne oraz te, których przejście jest niezbędne do zatrudnienia pracownika na danym stanowisku.

Badania okresowe

Poza koniecznością odbycia badań wstępnych, pracodawca zobowiązany jest do wysyłania swoich pracowników co jakiś czas (w zależności od stanowiska czas ten może być nieco krótszy lub dłuższy) na okresowe badania, potwierdzające lub nie jego dalszą zdolność do pełnienia dotychczasowych funkcji. W czasie tych badań lekarz sprawdza, czy panujące na stanowisku pracy czynniki nie wpływają negatywnie na stan zdrowia badanego pracownika (szczególnie istotne jest to w przypadku wszystkich tych, którzy na co dzień pracują z czynnikami niezwykle uciążliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia). Dodatkowo badania okresowe muszą również przejść pracownicy, którzy z różnych powodów byli niezdolni do podjęcia pracy przez okres wynoszący więcej niż 30 dni, począwszy od dnia, w którym niezdolność do pracy została zgłoszona pracodawcy (chodzi tu przede wszystkim o zwolnienia lekarskie).

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl/badania

Ciekawe

Dobry serwis narciarski

Published

on

Przynajmniej miesiąc przed wyjazdem na narty warto sprawdzić stan swojego sprzętu w odpowiednio do tego przygotowanym serwisie, który zajmie się wszystkim profesjonalnie i bez pośpiechu. Szybkie ostrzenie nart przed samym wyjazdem mija się z celem – szybko wykonana praca nie zawsze, a raczej nawet rzadko równo się pracy dobrze wykonanej.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Sklep z żelkami

Published

on

Sklep z żelkami

Stojący na naprawdę wysokim poziomie sklep z żelkami, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych klientów. Oferuje szeroki wybór żelków w różnych smakach i kolorach, co pozwoli wybrać żelki idealnie wpisujące się w potrzeby i oczekiwania. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Sklep spożywczy Spar w Krakowie na Ruczaju

Published

on

Sklep spożywczy Spar w Krakowie na Ruczaju

Galeria handlowa Lubostroń 15 w Krakowie na Ruczaju przygotowała dla odwiedzających nasze podwoje klientów szereg znakomitych propozycji. Jedną z naszych gwiazd jest sklep spożywczy Spar w Krakowie na Ruczaju, czyli sklep ogólnospożywczy w zupełnie nowym wydaniu. (więcej…)

Continue Reading

Popularne