Connect with us

Zdrowie i Uroda

Alergia na nikiel

Published

on

Alergia na nikiel

Lekarze alarmują: aż 60 milionów Europejczyków boryka się z nadwrażliwością na nikiel. Niestety, z roku na rok problem coraz bardziej narasta i alergię niklową coraz częściej określa się niechlubnym mianem choroby cywilizacyjnej. Co warto wiedzieć o chorobie, która zatacza w społeczeństwie coraz szersze kręgi?

Najczęściej występujące objawy alergii na nikiel

Ze względu na swoją odporność na uszkodzenia i korozję oraz połyskujące, ładne wykończenie, nikiel jest powszechnie używaną domieszką do stali nierdzewnej (szacuje się, że srebrzysty metal bierze udział w procesie produkcji aż 70% światowych zasobów stali). W efekcie większość przedmiotów, których na co dzień używamy, zawiera w sobie alergen, który może szkodzić kondycji naszej skóry. Z niklem stykamy się na każdym kroku. Występuje w monetach, taniej biżuterii, oprawkach okularów, guzikach, zamkach błyskawicznych, sprzęcie AGD, igłach czy sztućcach.

Na jakie objawy alergii na nikiel najczęściej skarżą alergicy? Nadwrażliwość na nikiel przeważnie daje o sobie znać w postaci zaczerwienienia, pękającego naskórka, uczucia pieczenia i swędzenia, egzemy. Brak zdecydowanej reakcji i wdrożenia leczenia może doprowadzić do wystąpienia ostrego stanu zapalnego skóry.

Alergia pokarmowa

O ile występowanie niklu w metalowych przedmiotach nikogo nie dziwi, to zaskoczyć może fakt, że nikiel obecny jest również w produktach spożywczych, a alergia na nikiel może przybierać również formę pokarmową. Stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów oraz wysoki stopień zanieczyszczenia środowiska oraz masowa produkcja spowodowały, że codziennie spożywamy niewielką dawkę uczulającego metalu. Dla alergików potencjalnym źródłem zagrożenia są na przykład gorzka czekolada, czarna herbata, biała fasola, pszenica, soja.

Zadbaj o swoje zdrowie!

Walka z alergią niklową polega na redukcji do minimum kontaktu ze szkodliwym czynnikiem oraz stosowaniu preparatów barierowych. Na stronie alergiananikiel.pl znajdziesz wysokiej jakości maści i żele, które przywracają komfort codziennego życia.

 

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Naturalne planowanie ciąży – co musisz wiedzieć

Published

on

Wokół metod naturalnego planowania rodziny przez dekady narosły dziesiątki mitów, dyskredytujących ich jakość i znaczenie. Tymczasem kolejne badania prowadzone na ten temat wyraźnie wskazują bardzo wysoką skuteczność tych metod zarówno w wypadku stosowania ich antykoncepcyjnie, jak i przy okazji planowania rodziny. Mają też bardzo duże znaczenie prozdrowotne dla kobiety. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

A ty jak tłumaczysz sobie to, że nie biegasz?

Published

on

Pewnie mówisz sobie, że nie masz czasu? Albo zdrowia? Albo sprzętu? A może twierdzisz, że nie masz kondycji i nie dasz rady? Jeśli któraś z tych wymówek pojawia się w twojej głowie, czytaj dalej. Być może zmienisz zdanie. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Soczewki – dobra alternatywa dla okularów?

Published

on

Alternatywą dla osób czujących niewygodę podczas noszenia okularów są soczewki. (więcej…)

Continue Reading

Popularne